بازارهای مالی دنیا در سال 2023 چه اوضاعی داشتند؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه

بازارهای مالی چه اوضاعی داشتند؟ فقط چند روز دیگر به پایان سال 2023 باقی مانده و فرصت مناسبی است تا بررسی کنیم در این بازارها اوضاع به چه شکل بوده است.

بورس آمریکا؛ بازدهی بالا در میان بازارهای مالی

سال2023 شاهد یکی از بازدهی‌های چشمگیر شاخص500 S&P بود.این شاخص فهرستی از ۵۰۰سهام برتر در بازار بورس سهام نیویورک و نزدک است. بر این اساس، در سالی که تب هوش مصنوعی موجب شد تا بسیاری از شرکت‌های سرمایه‌گذار  روی موج افزایشی موقت آن به ورشکستگی بیفتند، شاخص S&P حدود 25درصد رشد را تجربه کرد.

آمارها حاکی از آن است که 65درصد از این رشد به هفت شرکت بزرگ حوزه فناوری بازمی‌گردد و این سهم قابل توجه مدیون رونمایی از هوش مصنوعی است.

بورس توکیو

شاخص تاپیکس در سال2023 حدود 25درصد افزایش را تجربه کرد و در سقف رشد خود طی 33سال اخیر قرار گرفت. آماری که باعث شد، بازارهای مالی در این کشور شاهد رشد بالایی باشند.
افزایش چشم‌انداز رشد اقتصادی، احتمال افزایش نرخ بهره سیاستی از سوی بانک مرکزی ژاپن و رکود در چین موجب شده است اقتصاد ژاپن بار دیگر به یکی از مقاصد جذاب سرمایه‌گذاری تبدیل شود.

بیت کوین

یکی از بازارهای مالی پر رونق در سال ۲۰۲۳ بازار ازرهای دیجیتال بود. درحالی‌که طلا در سال2023 توانست به سقف تاریخی خود برسد و بالاترین سطح در طول تاریخ را ثبت کند، بیت‌کوین سال غیرمنتظره‌ای را پشت سر گذاشت. بیت‌کوین در حالی که در سال2022 بیش از 60درصد کاهش ارزش را تجربه کرد و بازگشت آن دور از ذهن به نظر می‌رسید، رشد قابل توجه بیت‌کوین در سال بیت‌کوین همگان را غافلگیر کرد.

در سالی که طلا 14درصد بازدهی داشته است، بیت‌کوین بازدهی با بازدهی 156درصدی خود بالاترین رشد را در میان بازارهای شناخته‌شده جهان و مورد بررسی در این گزارش به ثبت رساند.

بازارهای نامتعارف

درحالی‌که همواره بازارهای مالی شناخته شده مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد و عمده تصمیمات حول محور آنها گرفته می‌شود، بازارهای نامتعارف دیگری نیز وجود دارند که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند؛ اما عایدی قابل توجهی نصیب سرمایه‌گذاران می‌کنند. گستره این بازارها وسیع است؛ اما روزنامه فایننشال‌تایمز در گزارشی چند گزینه سرمایه‌گذاری از این دست را به مخاطبان معرفی کرد.

بازارهای مالی

بحران انرژی و اورانیوم

بحران انرژی یکی از اصلی‌ترین آثار جنگ روسیه و اوکراین بود. بازار اورانیوم نیز از این بحران در امان نماند و در سال2023 افزایشی بیش از 80درصد را پشت سر گذاشت و به بالاترین به 15سال اخیر رسید. با این حال کارشناسان بر این باورند که افزایش قیمت در ماه‌های آتی پتانسیل رشد بیشتری دارد. کودتا در نیجر، که 5درصد از اورانیوم مورد نیاز بازارها را تامین می‌کند، یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر قیمت این سوخت نیروگاه‌ها است.

برداشت سیاه کاکائو

تلاطم آب‌وهوایی موجب افت شدید محصولات کشاورزی در غرب آفریقا شده و عرضه کاکائو در بازار جهانی با مشکل مواجه است. این اتفاق موجب افزایش 91درصدی قیمت کاکائو شده است. تحلیلگران می‌گویند بارش شدید در بخش‌هایی از غنا، نیجریه و ساحل عاج که تامین‌کننده‌های کلیدی کاکائو در جهان به شمار می‌روند، شیوع بیماری «غلاف سیاه» را تشدید کرده و برداشت کاکائو را به تاخیر انداخته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *