با تحسین‌ برانگیزترین شرکت‌ های جهان آشنا شوید

زمان مطالعه: 2 دقیقه

مجله فورچن (Fortune) هر ساله فهرستی تحت عنوان «تحسین‌برانگیزترین شرکت جهان» منتشر می‌کند و در سال 2024، اپل برای هفدهمین سال متوالی موفق‌شده تا جایگاه اصلی آن را تصاحب کند.

بسیاری از موفق‌ترین و تحسین‌برانگیزترین شرکت‌های جهان از یک ایده نوآورانه شروع شده‌اند. برای مثال شرکت اپل که امروزه یکی از بزرگترین و ارزشمندترین شرکت‌های دنیاست، در دهه 1970 توسط استیو جابز و استیو وزنیاک در یک گاراژ خانگی تأسیس شد. آن‌ها اولین کامپیوتر شخصی اپل را طراحی کردند که انقلابی در صنعت کامپیوتر ایجاد کرد.

شرکت آمازون هم که الان بزرگترین فروشگاه آنلاین جهان است، در دهه 1990 توسط جف بزوس به عنوان یک کتابفروشی آنلاین شروع به کار کرد. یا مثلاً شرکت تسلا که در زمینه خودروهای برقی پیشرو است، توسط ایلان ماسک در سال 2003 تأسیس شد و امروزه یکی از ارزشمندترین برندهای خودروسازی جهان محسوب می‌شود. خلاصه اینکه، شرکت‌های بزرگ امروزی اغلب ریشه در ایده‌ها و نوآوری‌های بنیان‌گذاران خود دارند که توانسته‌اند صنعت خود را متحول کنند. 

مجله فورچن (Fortune) هر ساله فهرستی تحت عنوان «تحسین‌برانگیزترین شرکت جهان» منتشر می‌کند و در سال 2024، اپل برای هفدهمین سال متوالی موفق‌شده تا جایگاه اصلی آن را تصاحب کند. مایکروسافت در جایگاه دوم و آمازون در جایگاه دوم این فهرست دیده می‌شوند.

لیست تحسین‌برانگیزترین شرکت‌های جهان که توسط مجله فرچون  ارائه می‌شود، ابتدا شامل فهرستی از 1500 شرکت سراسر جهان می‌شد که حداقل 10 میلیارد دلار درآمد دارند. با این حال، پس از تمرکز فورچون روی پردرآمدترین شرکت‌های هر صنعت، تعداد آن‌ها به 660 کاهش یافت. سپس، بیش از 3700 مدیرعامل، مدیر و تحلیلگر براساس داده‌های این شرکت‌ها مورد نظرسنجی قرار می‌گیرند و به هر شرکت در دسته‌بندی‌هایی مانند ارزش سرمایه‌گذاری، کیفیت مدیریت و مسئولیت اجتماعی امتیاز می‌دهند.

شرکت‌

هفدهمین پیروزی متوالی شرکت‌ اپل

براساس گزارش فورچن، اپل برای هفدهمین سال متوالی، تحسین‌برانگیزترین شرکت در میان متخصصان صنعت است. کوپرتینویی‌ها دسته‌بندی‌های مسئولیت اجتماعی، استحکام مالی، نوآوری و رقابت جهانی را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین امتیاز کلی اپل در فهرست امسال 8.19 بوده است، در حالی که سال گذشته موفق‌‌ شده بود امتیاز 8.65 را کسب کند. مایکروسافت به‌عنوان دومین شرکت تحسین‌برانگیز جهان معرفی شده است، هرچند در صنعت نرم‌افزار کامپیوتری رتبه اول را به خود اختصاص داده است. آمازون نیز نسبت به سال گذشته با سقوط یک رتبه‌ای به جایگاه سوم رفته است. این شرکت در صنعت خدمات اینترنتی و خرده فروشی موفق‌شده تا رتبه برتر را کسب کند.

اولین حضور انویدیا در فهرست 10 شرکت‌ تحسین‌برانگیز جهان

10 شرکت برتر این فهرست به شرح زیر هستند:

  1. اپل
  2. مایکروسافت
  3. آمازون
  4. برکشر هاتاوی
  5. جی‌پی مورگان چیس
  6. کاستکو
  7. آلفابت
  8. امریکن اکسپرس
  9. وال‌مارت
  10. انویدیا

انویدیا که در حال حاضر به‌دلیل عرضه تراشه‌های موردنیاز برای آموزش و توسعه مدل‌های هوش مصنوعی رونق بسیار زیادی پیدا کرده [ارزش سهام آن اخیراً به بالاترین حد خود رسید]، برای اولین بار در لیست ده شرکت تحسین‌برانگیز جهان قرار گرفته است. در بیست‌و‌ششمین نسخه از فهرست فورچن، نام این شرکت در جایگاه 10 دیده می‌شود.

در این زمینه بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *