بهترین شهرهای دنیا در سال 2023 | آنها چه امتیازهایی برای زیستن دارند؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

شهرهای دنیا با چه معیارهایی انتخاب می‌شوند و آنها برای زیستن چه دارند که همواره برای قرارگرفتن در جمع بهترین‌ها باهم رقابت می‌کنند. این گزارش به بررسی این موضوع می‌پردازد.

هر مکان جدیدی برای ما پر از تجربه‌های خوب و بد است؛ این موضوع در سفر نمود بیشتری دارد و خیلی وقت‌ها تمام جزئیات شهری که به آن سفر کرده‌ایم را با شهر خودمان مقایسه می‌کنیم و پر می‌شویم از احساسات متناقض. یکی از شهرهایی که سال گذشته برای چندمین بار پیاپی به یکی از بهترین شهرهای دنیا تبدیل شد، وین بود که در ادامه درباره آن بیشتر می‌نویسیم.

«وین» بر اساس شاخص سالانه اکونومیست، بار دیگر بهترین شهر جهان برای زندگی شد. این درحالی است که به نظر می‌رسد در میان شهرهای اروپایی سوئیسی‌ها از جایگاه بهتری برخوردارند.

معیار انتخاب بهترین شهرهای دنیا چیست؟

البته که فقط حس خوب برای تیم زبده اکونومیست کافی نیست تا شهرها را در این فهرست قرار دهند. امتیاز کلی که از ۱۰۰ برای هر یک از این شهرها منظور شده، با بررسی عواملی چون کیفیت مراقبت‌های بهداشتی، امکانان آموزشی، صحنه‌های فرهنگی، زیرساخت‌ها و موارد دیگر به دست آمده است. بسیاری از ۱۷۳ شهر مورد مطالعه با برداشته شدن محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری کرونا و بازگشت زندگی به حالت عادی جایگاه بهتری کسب کرده‌اند. درواقع میانگین امتیازات برای تمام شهرها به غیر از کی‌یف به ۷۶.۲ رسیده که بیشترین میزان در ۱۵ سال گذشته است. سال گذشته این میانگین ۷۳.۲ بود.

بهترین شهرهای دنیا

شهرهای اروپایی در رتبه‌های پایین‌تر

به رغم این که اکثر شهرهای این فهرست موفق به اخذ جایگاه بهتری نسبت به سال‌های پیش از کرونا شده‌اند اما تنزل جایگاه شهرهای اروپایی مشهود است. البته قابل درک است که بخشی از آن به دلیل تاثیر بی‌ثباتی ناشی از جنگ اوکراین بر این شهرها است. فرانکفورت و آمستردام که پیش از این به ترتیب جایگاه‌های هفتم و نهم را در اختیار داشتند، اکنون از فهرست ده شهر برتر خارج شده‌اند. 

شهرهای بریتانیا هم بیشترین کاهش را تجربه کردند. ادینبورگ که سال گذشته برای نخستین بار با کسب جایگاه سی‌ و پنجم به جمع پنجاه کشور برتر این فهرست پیوسته بود، امسال به جایگاه پنجاه و هشتم سقوط کرد. همچنین لندن (رتبه سی وچهارم سال ۲۰۲۲) و منچستر (رتبه سی و دوم سال ۲۰۲۲) به ترتیب ۱۲ و ۱۶ رتبه سقوط کردند.

۵ نمونه از بهترین‌ شهرهای دنیا

وین برای چهارمین بار در صدر «خوش‌نشین‌‌ترین» شهرهای جهان قرار گرفت؛ ۵ شهر برتر دنیا کدام ها هستند؟ در مقیاس جهانی، امتیازات منطقه‌ای نسبت به سال ۲۰۲۲ بالا رفته است. اگرچه چندین شهر اروپایی از جایگاه خود افول کرده‌اند اما امتیاز منطقه اروپای غربی از ۹۱.۴ در سال ۲۰۲۲ به ۹۲.۳ در سال جاری افزایش یافته است. بیشترین پیشرفت مربوط به کشورهای حوزه آسیا-اقیانوسیه بود که از شاخص ۶۹.۱ در سال گذشته به ۷۳.۵ در سال جاری رسید و هشت کشور از ده‌تایی که بالاترین پیشرفت را در فهرست مزبور داشته‌اند، متعلق به این منطقه هستند. شهر ولینگتون نیوزیلند با ۳۵ رتبه صعود، بیشترین پیشرفت را داشته است.

فهرست ده شهر برتر و دو شهری که امتیازی یکسان دارند:

۱۰- اوزاکا، ژاپن

دهمین شهر از مجموعه بهترین شهرهای دنیا با پایان محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری کرونا جایگاه بسیاری از شهرهای حوزه آسیا-اقیانوسیه بهبود یافت. اوزاکا، سومین شهر پرجمعیت ژاپن و یکی از چندفرهنگی‌ترین شهرهای این کشور یکی از آن‌هایی بود که از لغو محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری کرونا به خصوص در زمینه‌های فرهنگی‌ و محیط زیست بیشترین بهرده را برد.

۹- تورنتو، کانادا

تورنتو پایین‌ترین رتبه شهرهای کانادا را در میان فهرست ۱۰ شهر برتر دنیا برای زندگی به خود اختصاص داده است. این شهر نیز در یک سال گذشته با ۸ رتبه پیشرفت یکی از مشهودترین صعود‌ها را داشته است. امتیاز ثبات این شهر در سال جاری و پس از اعتراضات ضد واکسن کرونا افزایش یافت.

8- ژنو، سوئیس

ژنو هشتمین شهر از مجموعه بهترین شهرهای دنیا هم مانند بسیاری از شهرهای اروپایی در رتبه‌بندی امسال تنزل یافت و از رتبه ششم به هفتم رسید. اما با این حال همچنان در میان ده‌ شهر برتر جهان برای زندگی باقی ماند. با این وجود امتیاز پایتخت سوئیس در امر آموزش افزایش یافت. به علاوه، بر اساس رده‌بندی موسسه مشاوره مرسر، ژنو سومین شهر گران جهان برای زندگی نیز محسوب می‌شود.

۷- کالاگری، کانادا

اروپا تنها قاره‌ای نیست که با تنزل در رتبه‌های شهر‌های خود در فهرست اکونومیست روبرو است. در غیاب شهرهای آمریکا در میان بهترین شهرهای جهان برای زندگی، شهرهای کانادا معمولا در فهرست ۱۰ شهر نخست جای می گیرند. با این حال، کالاگری نیز با تنزل رتبه مواجه شد. این شهر که سال گذشته سومین شهر برتر دنیا برای زندگی بود، در سال جاری به رتبه هفتم سقوط کرد. امتیازات مربوط به فرهنگ و محیط زیست بزرگترین نقاط ضعف آن بود که با وجود امتیازهای عالی در مورد ثبات، زیرساخت‌ها، آموزش و مراقبت‌های بهداشتی، رتبه این شهر را به صورت قابل توجهی تنزل داد.

۶- زوریخ، سوئیس

زوریخ، بزرگترین شهر سوئیس نیز از جایگاه خود در رتبه سوم سقوط کرده و به رتبه ششم رسیده است. بر اساس رتبه بندی مرسر، این شهر نیز مانند ژنو در زمره یکی از گران‌ترین شهرهای جهان برای زندگی و در جایگاه دوم این رده‌بندی پس از هنگ‌کنگ قرار دارد.

۵- ونکوور، کانادا

ونکوور از جایگاه خود به عنوان شهر پنجم این فهرست تکان نخورده است. اگرچه امتیاز ثبات این شهر پس از اعتراضات ضد واکسن کرونا کمی پایین کشیده شده، اما سال گذشته دوباره بالا رفت.

۴- سیدنی، استرالیا

اگرچه دوران کرونا تاثیر بسزایی بر شهرهای استرالیا گذشت، اما با رفع محدودیت‌های ناشی از آن، به نظر می‌رسد این شهرها جایگزین رقبای اروپایی خود در فهرست اکونومیست شده‌اند. سیستم مراقبت‌های بهداشتی سیدنی به همراه آموزش و زیرساخت‌ها توانست نمره کامل ۱۰۰ را در این ارزیابی به دست آورد.

۳- ملبورن، استرالیا

ملبورن نیز مثل سیدنی بسیار تحت تاثیر همه‌گیری کرونا بود. موج‌های گسترده این ویروس سیستم مراقبت‌های بهداشتی این شهر را به صورت گسترده تحت فشار قرار دادند. با این وجود عملکرد مثبت این سیستم در سال جاری با بدست آوردن امتیاز کامل ۱۰۰، ملبورن را به جمع ۱۰ شهر برتر برگرداند و این شهر موفق به کسب رتبه سوم شد.

۲- کپنهاگ، دانمارک

برای دو سال پیاپی کپنهاگ در رتبه دوم قرار دارد. همچنین دانمارک به عنوان یکی از شادترین کشورهای جهان شناخته می‌شود و این موضوع به طور اخص رتبه‌بندی اکونومیست را تحت‌الشعاع قرار داده است. این شهر همچنان رتبه بالای خود را در این فهرست حفظ کرده و امتیاز کامل ۱۰۰ را در امور آموزش، زیرساخت و ثبات به دست آورده است.

۱- وین، اتریش

وین بار دیگر صدرنشین فهرست بهترین شهرهای دنیا برای زندگی شد. پایتخت اتریش در ۸ بررسی از ۱۰ تای اخیر رتبه اول را به دست آورده است و تنها در زمان همه‌گیری کرونا با بسته‌شدن رستوران‌ها و موزه‌هایش از رتبه خود تنزل کرد.

در این گزارش آمده است که وین همچنان به ارائه «ترکیبی بی نظیر از ثبات، زیرساخت‌های مساعد، خدمات آموزشی  بهداشتی و درمانی قدرتمند، و همچنین فعالیت‌های پرشمار فرهنگی و تفریحی ادامه می دهد و تنها نقص مشهود این شهر عدم برگزاری رویدادهای ورزشی مهم عنوان شده است.

در این زمینه بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *