تکنیک پومودورو چیست؟ مدیریت زمان به سبک ایتالیایی‌ها

زمان مطالعه: 3 دقیقه

تکنیک پومودورو به شما کمک می‌کند در طول روز راندمان کاری بالا به همراه درصد خستگی پایین را تجربه کنید. در این مطلب به بررسی این تکنیک می‌پردازیم.

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که برای انجام یک کار یا تحویل یک پروژه کاری تمرکز لازم را نداشته باشید و در برخی از موارد هم ساعت‌های طولانی‌ای را برای انجام یک کار صرف کنید بعد از آن احساس خستگی طولانی مدتی داشته باشید. آنقدر که حتی نتوانید به ادامه کارهای خود بپردازید.

یکی از تکنیک‌های معروف جهانی برای مدیریت زمان و بالابردن راندمان، تکنیک پومودور است.

تکنیک پومودورو چیست؟

تکنیک پومودورو یکی از روش‌های مدیریت زمان است که براساس آن شما ۲۵ دقیقه به صورت متمرکز کار خود را انجام می‌دهید و ۵ دقیقه به صورت متمرکز استراحت می‌کنید.
این روش به شما کمک می‌کند همزمان با کار متمرکز، زمان‌های مشخصی نیز برای استراحت داشته باشید و کارها را براساس فهرست‌های اولویت بندی شده پیش ببرید.

همچنین، در برخی ویراست‌های جدید این تکنیک شما می‌توانید، پس از هر چهار پومودورو یک استراحت طولانی‌تر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه‌ای داشته باشید.

فن پومودورو یا تکنیک پومودورو یکی از روش‌های مدیریت، ابداع‌شده توسط فرانچسکو چیریلو است. بر طبق این روش بهترین تکهٔ زمانی برای کار کردن ۲۵ دقیقه است که برابر است با مدت زمان لازم برای درست‌کردن سس پومودورو که یک سس گوجه فرنگی سنتی ایتالیایی است. فرد پس از ۲۵ دقیقه کار باید برای مدت کوتاهی مثلاً ۳ تا ۵ دقیقه استراحت کند.

۶ اصل مهم در تکنیک پومودورو

در این فن و تکنیک شش اصل و مرحله وجود دارد که به شرح زیر است:

  1. انتخاب کاری که باید انجام شود.
  2. تنظیم زمان‌سنج که به صورت سنتی ۲۵ دقیقه است.
  3. کار بر روی تکلیف تا زمانی که زمان‌سنج به زنگ درآید. اگر حواس‌پرتی گوناگون به سراغتان آمد آن را یادداشت کنید و سریعا به ادامه تکلیف بازگردید.
  4. وقتی که زمان‌سنج به زنگ درآمد، علامت تیک را بر کاغذی یادداشت کنید.
  5. اگر شما کمتر از چهار علامت تیک بر روی کاغذتان دارید، استراحتی کوتاه ۳ تا ۵ دقیقه‌ای کنید و به مرحله اول بازگردید.
  6. اگر تعداد علامت‌های تیک‌دار روی کاغذتان به بیش از چهار رسیده، استراحتی ۱۵ تا ۳۰ دقیقه‌ای را در پیش گرفته و لیست علامت‌های تیک‌دارتان را پاک کنید، سپس به مرحله اول بازگردید.
تکنیک پومودورو

مراحل اجرای تکنیک پومودورو

پنج مرحله برای انجام درست روش پومودورو وجود دارد که باید به ترتیب انجام شوند تا شما بتوانید موثر از وقت خود استفاده کنید. پژوهش‌ها نشان می‌دهند با استفاده از این روش شما می‌توانید از همان زمان قبلی که صرف انجام کارها می‌کردید بهره بسیار بالاتری ببرید.

مراحل انجام روش پومودورو عبارت است از :

۱. یک وظیفه یا کار را انتخاب کنید: ابتدا یکی از وظایف یا کارهایی که در روز باید انجام دهید را انتخاب کنید. انتخاب وظیفه یا کار هم مهم است سعی کنید کارهای با اهمیت بالاتر که فکر می‌کنید انجام آن سخت است را انتخاب کنید.

۲. یک تایمر ۲۵ دقیقه‌ای تنظیم کنید: یک برنامه ساده تایمر دانلود کنید و از تلفن همراه یا از روی ساعت ۲۵ دقیقه زمان در نظر بگیرید.

۳. روی آن وظیفه یا کار تا پایان زمان تایمر (۲۵ دقیقه) کار کنید. در واقع در این ۲۵ دقیقه باید به‌ طور کامل روی همان کار تمرکز داشته باشید و به هیچ وجه از روی آن کار به کارها و وظایف دیگر جابجا نشوید.

۴. بعد از ۲۵ دقیقه حدود ۵ دقیقه باید استراحت کنید. این استراحت واجب است حتی اگر کاری که در حال انجام آن هستید تمام نشده است باز هم باید از آن دست بکشید و اجازه دهید تا ذهن و بدن شما استراحت کند. این پنج دقیقه نباید کار دیگری انجام دهید و باید روی استراحت کردن بدن و ذهن خود متمرکز باشید.

۵. تا اینجا اگر تمامی مراحل را به خوبی پیش رفته باشید یک پومودورو را انجام داده‌اید. نکته آخر اینکه بعد از انجام هر چهار بار پومودورو باید یک استراحت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه‌ای داشته باشید.

در این زمینه بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *