همه چیز درباره طرح جدید خرید خودرو داخلی با حساب وکالتی | 10 نکته

زمان مطالعه: 3 دقیقه

طرح عرضه ۵۰۰ هزار خودروی داخلی بدون قرعه کشی با حساب وکالتی از شنبه ۲۰ اسفند برگزار می‌شود. در این مطلب تمام جزئیات این طرح بررسی می‌شود و به لینک‌های ضروری دسترسی خواهید داشت.

۱. ۱۰۰ میلیون تومان در حساب وکالتی

متقاضیان خرید خودروی داخلی بدون قرعه‌کشی از روز شنبه 20 اسفند تا سه شنبه 23 اسفند فرصت دارند حساب شخصی وکالتی بنام سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان ایجاد و مبلغ 100 میلیون تومان را در آن مسدود کنند. 

۲. حساب وکالتی غیر حضوری در بانک ایران زمین

بانک ایران زمین برای افزایش کیفیت خدمات خود، به صورت آنلاین و غیر حضوری، هم از طریق سایت و هم از طریق همراه بانک ایران زمین، امکان وکالتی‌کردن حساب‌های بانکی را فراهم کرده است و در این طرح جز بانک‌های عامل مسدودیت ۱۰۰ میلیون تومانی قرار دارد.

۳. مرحله دوم، انتخاب خودرو

 پس از بررسی حساب های وکالتی متقاضیان، مرحله دوم از تاریخ ۲۶ تا ۲۸ اسفند اجرا می‌شود که در این مرحله متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سامانه www.esalecar.ir نسبت به ثبت نام خودروی مورد نظر اقدام کنند.

۴. در چه بانک‌هایی باید حساب وکالتی داشت؟

اسامی بانک هایی که امکان ایجاد حساب وکالتی دارند به شرح زیر است:

۱. بانک ایران زمین ۲. رسالت ۳. آینده ۴. اقتصادنوین ۵. گردشگری ۶. سینا ۷. شهر ۸. شهر ۹. کشاورزی ۱۰. سرمایه ۱۱. تجارت ۱۲. ملت
به گفته سخنگوی وزارت صمت این فهرست در حال بروزرسانی است.

۵. قیمت خودرو چگونه تعیین می‌شود؟

قیمت خودرو های طرح فروش یکپارچه وزارت صمت از سوی شورای رقابت تعیین می شود. همچنین طبق اعلام سخنگوی وزارت صمت: «خریداران خودرو توجه داشته باشند قیمت روزخودرو در زمان تحویل‌، قیمت روز اعلامی مطابق دستورالعمل شورای رقابت خواهد بود و کسانی که صرفاً با هدف کسب درآمد قصد ثبت نام دارند باید خطر بالای این کار را در نظر بگیرند.»

حساب وکالتی
برای ورود به صفحه وکالتی کردن حساب در بانک ایران زمین روی تصویر کلیک کنید

۶. روند اجرایی طرح چگونه است؟

بلافاصله پس از پایان ثبت نام اولا اولویت بندی متقاضیان انجام می‌شود و دوما با توجه به برنامه تولید نسبت به زمان بندی خودروی درخواستی به متقاضی اقدام می شود که این مرحله حداکثر تا پایان فروردین طول خواهد کشید و در این مدت مبلغ مسدود شده باید در حساب خریدار باقی بماند.

۷. اگر بخواهیم رفع مسدودیت کنیم؟

پس از این مرحله چنانچه زمان تحویل خودروی شخص بیشتر از ۳ ماه باشد می تواند نسبت به رفع انسداد (‌با حفظ نوبت) اقدام کند سپس براساس فراخوان خودروساز منطبق با لیست انتظار هرمحصول در خصوص قطعی نمودن ثبت نام اقدام کند.

۸. چگونه همه کارها را غیر حضوری انجام دهیم؟

در همراه بانک و صفحه اینترنتی بانک ایران زمین می‌توانید همه این اقدامات را به صورت آنلاین و بدون نیاز به حضور در شعب بانک ایران زمین انجام دهید.

۹. حساب وکالتی چیست؟

حساب وکالتی، حساب بانکی است که به حساب معاملاتی سرمایه‌گذاران در بورس یا سایر پلتفرم‌های فروش اینترنتی متصل می‌شود. در حال حاضر این نوع حساب برای معامله در بازار بورس کالا اجباری و سایر پلتفرم‌ها اجباری است.

مشتریان بالای ۱۸ سال در بانک ایران زمین می‌توانند یکی از حساب‌های خود (کوتاه مدت، قرض‌الحسنه یا جاری فراگیر) نزد این بانک را از طریق «این لینک» به صورت وکالتی کنند. لیست شماره حساب‌هایی که قابلیت وکالتی شدن دارند از طریق سامانه مذکور قابل مشاهده و انتخاب است.

۱۰. حساب وکالتی ایران خودرو چرا؟

در حال حاضر طرح‌های فروش خودرو‌های ایران‌خودرو و سایپا در بورس کالا انجام می‌شود و یکی از پیش‌شرط‌های خرید از بورس کالا وکالتی کردن حساب است. همچنین در نظر داشته باشید، که تنها حساب‌های بانکی پس‌انداز و کوتاه‌مدت قابلیت تبدیل شدن به حساب وکالتی را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *