حساب وکالتی چیست ؟ | 8 نکته کلیدی + جزئیات خودروهای وارداتی

زمان مطالعه: 2 دقیقه

حساب وکالتی چیست ؟ این روزها درباره این شکل از حساب‌های بانکی، خصوصا برای خرید خودروهای وارداتی و خودروهای ایران خودرو و سایپا زیاد می‌شنویم. این محتوا 8 نکته کلیدی را برای شما آماده کرده است.

۱. حساب وکالتی چیست؟

حساب وکالتی، حساب بانکی است که به حساب معاملاتی سرمایه‌گذاران در بورس متصل می‌شود. در حال حاضر این نوع حساب برای معامله در بازار بورس کالا اجباری است.

مشتریان بالای 18 سال در بانک ایران زمین می‌توانند یکی از حساب‌های خود (کوتاه مدت، قرض‌الحسنه یا جاری فراگیر) نزد این بانک را از طریق «این لینک» به صورت وکالتی کنند. لیست شماره حساب‌هایی که قابلیت وکالتی شدن دارند از طریق سامانه مذکور قابل مشاهده و انتخاب است.

حساب وکالتی چیست ؟ | 8 نکته کلیدی + جزئیات خودروهای وارداتی
حساب وکالتی چیست

۲. وکالتی کردن حساب چه مزیت‌هایی دارد؟

سرمایه‌گذارانی که قصد خرید کالاهایی مانند خودرو، سیمان و … از بورس کالا دارند، لازم است پس از تکمیل مراحل ثبت نام و دریافت کد بورس کالا، نسبت به افتتاح حساب وکالتی اقدام کنند.

۳. حساب وکالتی ایران خودرو چرا؟

در حال حاضر طرح‌های فروش خودرو‌های ایران‌خودرو و سایپا در بورس کالا انجام می‌شود و یکی از پیش‌شرط‌های خرید از بورس کالا وکالتی کردن حساب است.

۴. چه حساب‌هایی وکالتی می‌شوند؟

در نظر داشته باشید، که تنها حساب‌های بانکی پس‌انداز و کوتاه‌مدت قابلیت تبدیل شدن به حساب وکالتی را دارند.

۵. نیاز به حضور در شعب؟

توجه داشته باشید که تمامی فرآیند وکالتی شدن حساب‌ها به صورت غیر حضوری انجام شده و نیازی به مراجعه به شعب نیست.

۶. سرعت بالا در خرید

یکی از علت‌های نیاز به حساب‌های وکالتی سرعت معاملات است. با این حساب معاملات بورس کالا با سرعت بیشتری انجام گیرد و مشتریان، تنها با تامین وجه مورد نیاز و ثبت درخواست خود مبنی بر خرید کالاهایی نظیر خودرو، بخشی از نقل و انتقالات مالی برای انجام معامله را به کارگزاری بسپارند.

۷. حساب وکالتی و خرید خودروی وارداتی

بانک ایران زمین با توجه به اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر ثبت نام متقاضیان خرید خودروهای وارداتی، امکان فعال‌سازی سرویس حساب‌های وکالتی را برای این متقاضیان فراهم کرد.

۸. چه حساب هایی وکالتی نمی شوند؟

  • حساب افراد دارای چک برگشتی
  • حساب های مشترک که به نام بیش از یک نفر است
  • حساب های جاری دارای دسته چک
  • حساب های سپرده بلند مدت
  • حساب های ارزی
حساب وکالتی چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *