سامانه پل چیست؟ سقف انتقال وجه و کارمزد آن چقدر است؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

سامانه پل یکی از سامانه‌هایی است که توانست، زنجیره انتقال وجه از کمترین حالت تا صد میلیون تومان را از طریق بانکداری دیجتال تکمیل کند. این سامانه تا سقف ۱۵ میلیون تومان، در لحظه اقدام به انتقال وجه می‌کند و وارد کردن شماره شبا مقصد برای این انتقال وجه در سامانه پل ضروری است.

سامانه پل مخفف سامانه ( پرداخت لحظه‌ای) است. این سامانه هم اکنون بر روی اینترنت بانک و همراه بانک ایران زمین فعال شده است و به شما این امکان را می‌‌دهد در لحظه انتقال وجه را انجام دهید.

بر این أساس، زنجیره انتقال وجه غیر حضوری وجه به شرح زیر است:
– هم اکنون شما تا سقف ۱۰ میلیون تومان در همراه بانک‌ ایران زمین و همراه‌بانک‌های مستقیم بانک‌ها می‌توانید کارت به کارت کنید.
– تا سقف ۱۵ میلیون تومان از طریق شماره شبا می‌توانید در لحظه انتقال وجه کنید

-از ۱۵ ۱۰۰ میلیون تومان هم در زمان‌های مشخص و سیکل‌های تسویه مشخص با سامانه‌های ساتنا و پایا می‌توانید انتقال وجه کنید.


سامانه پل

سامانه پل چه مزیت‌هایی دارد؟

این سامانه که مخفف ‌شده‌ی سامانه «پرداخت لحظه‌ای» است، جدیدترین سامانه بانکی است که در سال 1400 توسط بانک مرکزی راه‌اندازی شد. مشتریان بانک ها می توانند از طریق این سامانه، مبالغ نسبتا پایین و با تعداد بالا را به‌طور لحظه‌ای و آنی منتقل کنند.

انتقال وجه از طریق سامانه پل، مثل همه سامانه های پرداخت بین بانکی که بانک مرکزی در سال های اخیر راه‌اندازی کرده است، شرایط خاص خود را دارد؛ ازجمله اینکه در این سامانه انتقال وجه با شماره شبا یا شماره حساب انجام می شود و امکان استفاده از شماره کارت وجود ندارد که این مورد از مزیت های سامانه پل است؛ چراکه طبق استانداردهای جهانی، ارائه شماره کارت به دیگران، از نظر امنیتی چندان مطمئن نیست و ارائه شماره حساب یا شبا روش امن‌تری است.

همچنین این سامانه به‌طور 24 ساعته فعال است و عملیات انتقال وجه در همه ساعات شبانه‌ روز امکان ‌پذیر است. سامانه پل در واقع یک سامانه الکترونیکی برای نقل و انتقال وجوه نسبتا خرد از یک شماره شبا به یک شماره شبای دیگر است.

در ادامه این مطلب، درباره نحوه انتقال وجه، سقف انتقال وجه، کارمزد آن در سامانه پل و نیز تفاوت این سامانه با دیگر سامانه های مشابه، مانند پایا، ساتنا و روش کارت به کارت صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.


سامانه پل چقدر کارمزد دارد؟

اگر مبلغی که می خواهید منتقل کنید، کمتر از 15 میلیون تومان است پیشنهاد می کنیم به‌جای کارت به کارت، حتما از طریق سامانه پل این کار را انجام دهید؛ زیرا علاوه بر امنیت بیشتر این روش، کارمزد آن نیز بسیار اندک و 0.02 (دو صدم درصدِ) مبلغِ منتقل‌ شده است؛ یعنی نصف کارمزد روش کارت به کارت. البته حداقل مبلغ کارمزد در این سامانه 500 تومان است. به این معنی که حتی اگر مبلغ منتقل ‌شده اندک بوده و کارمزد آن کمتر از 500 تومان شود، شما باید 500 تومان را پرداخت کنید؛ با این حال با توجه به اندک بودن این کارمزد و نیز ویژگی 24 ساعته بودن این سیستم، به نظر می رسد که این روش، بهترین انتخاب برای جابجایی مبالغ پایین‌تر از 15 میلیون تومان است.

سامانه پل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *