سنگاپور چگونه تبدیل به یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان شد؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

سنگاپور به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان چگونه توانست، مرزهای پیشرفت‌ را طی کند؟ این مطلب به بررسی این موضوع می‌پردازد.

سنگاپور کشوری است که از نظر مساحت کمی کوچیک‌تر از شهر تهران است. اما این کشور طی ۴۰ سال اصلاحات اقتصادی مستمر، تبدیل به یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان شده است.

====

سنگاپور چگونه تبدیل به یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان شد؟

===

معرفی ۴ ببر آسیا ( قسمت اول: سنگاپور)

تاریخچه مختصر از کشور سنگاپور

تاریخچه سنگاپور به سال ۱۲۱۵ بازمی‌گردد، هنگامی که شهری کوچک به همین نام در منطقه‌ای باتلاقی در شبه جزیره مالزی بود. در طول تاریخ، سنگاپور به طور پیوسته در تمام سال‌ها  وسده‌ها تحت تأثیر حکومت‌های مختلف بود. سال‌هایی را در اشغال بریتانیا و  سال‌هایی نیز زیر سلطه اتحادیه مالی یا مالزی امروز.

اما در سال ۱۹۶۵  میلادی، یک اتفاق تاریخ را برای سنگاپور تغییر داد.

اتحادیه مالزی تصمیم به اخراج سنگاپور از این اتحادیه گرفت. این تصمیم موجی از نا امیدی و ناراحتی را برای مردم این کشور به وجود آورد.

اما آنها برای تبدیل شدن به کشوری پیشرفته، یک راه داشتن: شروع دوباره.

حالا سنگاپور در کنار کره جنوبی، هنگ کنگ و تایوان یکی از چهار ببر آسیا به‌شمار می‌رود اما این کشور توانست سه رقیب خود را از لحاظ درآمد سرانه پشت سر بگذارد. رشد اقتصادی سنگاپور از سال ۱۹۶۵ تا ۱۹۹۵ به‌طور میانگین سالانه ۶ درصد بود و باعث شد تا شیوه زندگی سنگاپوری‌ها به شدت بهبود یابد.

آمارهای مهم درباره سنگاپور

  • سنگاپور یکی از موفق‌ترین اقتصادهای بازار را دارد. سنگاپور در کنار کره جنوبی، هنگ کنگ و تایوان یکی از چهار ببر آسیا به‌شمار می‌رود اما این کشور توانست سه رقیب خود را از لحاظ درآمد سرانه پشت سر بگذارد.
  • رشد اقتصادی سنگاپور از سال ۱۹۶۵ تا ۱۹۹۵ به‌طور میانگین سالانه ۶ درصد بود و باعث شد تا شیوه زندگی سنگاپوری‌ها به شدت بهبود یابد.
  • شاخص‌های اقتصادی سنگاپور عموماً در بالاترین رده‌ها در دنیا قرار دارد. بر اساس شاخص آزادی اقتصادی این کشور در بالاترین رده‌های جهانی قرار داشته و در طول یک دهه گذشته، سنگاپور رده نخست شاخص آسانی انجام کسب و کار را داشته‌است.
  • این کشور از لحاظ شاخص احساس فساد در کنار نیوزیلند و کشورهای اسکاندیناوی همواره در رده سالم‌ترین کشورها قرار داشته‌است.
  • سنگاپور در میان کشورهای دنیا یازدهمین ذخیره ارزی خارجی را دارد.
  • بیش از ۷۰۰۰ ابر شرکت چندملیتی از ایالات متحده، ژاپن و اروپا در سنگاپور فعال هستند. همچنین ۱۵۰۰ شرکت چینی و تقریباً همین تعداد شرکت هندی در سنگاپور مشغول فعالیت هستند.
  • تقریباً ۴۴ درصد از نیروی کار سنگاپور از افراد غیر سنگاپوری تشکیل شده‌است.
  • سنگاپور در سال‌های اخیر به‌طور روزافزونی به عنوان یکی از گریزگاه‌های مالیاتی جهان شناخته شده‌است چون ثروتمندان دنیا در این کشور ملزم به پرداخت مالیات شخصی بالایی نیستند و درآمدهای خارجی در این کشور از مالیات معاف است.


سنگاپور چکونه توانست کشوری پیشرفته شود؟

سنگاپور یکی از کشورهای پیشرفته جهان است و به دلیل استفاده هوشمندانه از منابع و رویکردهای مدیریت اقتصادی، توانسته است تا به عنوان یکی از توانمندترین واحدهای اقتصادی در منطقه آسیا شناخته شود.

برخی از عوامل پیشرفت سنگاپور عبارتند از:

1. مدیریت مؤثر و کارآمد: دولت سنگاپور به عنوان یکی از نهادهای نمونه در برنامه‌ریزی و حکمرانی موثر مشهور است و از هماهنگی بین بخش‌های مختلف اقتصادی برخوردار است.

2. سرمایه‌گذاری در تعلیم و تربیت: سنگاپور از طریق سرمایه‌گذاری بسیار قوی در سیستم آموزش عالی و مهارت‌های کارآمد جوانان، استعدادهای بومی خود را توسعه داده است.

3. تعامل دولت، صنعت و آموزش عالی: همکاری بین دولت، صنعت و دانشگاه‌ها در سنگاپور به‌عنوان یک عامل توسعه بسیار مؤثر در تغییر به سمت اقتصاد دانش‌بنیان شناخته شده است.

4. فراهم کردن زیرساخت‌های حمل و نقل موثر: سنگاپور برای پیشبرد تجارت و نقل و انتقالات بین‌المللی، زیرساخت‌های حمل و نقل کیفیت بالا و منظمی را ایجاد کرده است.

5. تنوع اقتصادی: سنگاپور با بهره‌گیری از تنوع در بخش‌های صنعتی مختلف، به سرعت پیشرفتی چشمگیر را تجربه کرده است.

===

سنگاپور چگونه تبدیل به یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان شد؟

====

بانکداری در کشور سنگاپور

بانکداری در سنگاپور دارای یکی از سیستم‌های بانکی پیشرفته و پایدار در منطقه آسیای شرقی است. سنگاپور یک مرکز مالی بین‌المللی بوده و بانکداری در آن تحت نظارت و سنجش مراقبتی همراه با قوانین سخت و دقیق است.

 بانک‌های مختلف در سنگاپور فعالیت دارند و خدمات مالی شامل حساب‌های بانکی، وام‌ها، کارت‌های اعتباری، سرمایه گذاری، بیمه و خدمات مرتبط دیگر را ارائه می‌دهند.

اکثیریت واحدهای بانکی در سنگاپور همچنین از طریق اینترنت و برنامه‌های تلفن همراه خدمات آنلاین نیز ارائه می‌دهند. همچنین، بانکداری خارجی نیز از شعب و شرکت‌های فرعی خود در سنگاپور برخوردار است. در کل، سنگاپور برای ارائه خدمات بانکداری پیشرفته، نظارت سختگیرانه و قوانین امنیتی، یک مقصد محبوب برای خدمات مالی است.

-===

سنگاپور چگونه تبدیل به یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان شد؟

صنایعی که پیشران توسعه سنگاپور شدند

1. صنعت حمل و نقل و بنادر کلیدی

بازرگانی دریایی یکی از مهم‌ترین پیشران‌های اقتصاد سنگاپور در سال‌های اخیر است. سنگاپور به دلیل قرارگرفتن در منطقه‌ای مهم در آسیای جنوب شرقی از صنعت حمل و نقل و لجستیک قوی برخوردار است. بنادر بزرگ بین‌المللی سنگاپور، جاده‌های خوب و سیستم حمل و نقل مدرن آن را به یک مرکز جهانی در این صنعت تبدیل کرده است.

2. صنایع الکترونیک و فناوری اطلاعات

 سنگاپور یکی از پیشگامان صنعت فناوری اطلاعات (IT) در منطقه آسیا است. شرکت‌های معروفی مانند سامسونگ، دل و HP با شناخت ظرفیت‌های این کشور و نیروهای متخصص آن، از دهه‌های قبل بخش زیادی از فعالیت‌های خود را در این کشور مستقر کردند.

3. خدمات مالی

سنگاپور به عنوان یک مرکز مالی و بانکی معتبر در آسیا شناخته می‌شود. تاسیسات بانکی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، بورس اوراق بهادار سنگاپور و شرکت‌های بیمه مهمی در این صنعت فعال هستند.

4. صنایع شیمیایی و پتروشیمی

صنایع شیمیایی و پتروشیمی سنگاپور به دلیل مکان استراتژیک خود به عنوان یک ورودی برای مواد اولیه و بعنوان یک صادرکننده کالای متوسط نفتی مهم بوده است. شرکت‌های نفت و گاز و شیمیایی بزرگی در این صنعت در سنگاپور فعالیت می‌کنند.

5. گردشگری
صنعت گردشگری نیز در سنگاپور مهم است. شهر با شبکه زیبایی از باغ‌ها، پارک‌ها و مراکز خرید، جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی، هتل‌های برجسته و رستوران‌های معروف جذابیت‌های خاصی برای گردشگران دارد.

البته باید توجه داشت که این فهرست فقط چند صنعت مهم سنگاپور را پوشش می‌دهد و سایر صنایع و بخش‌های اقتصادی نیز در این کشور وجود دارند.

بعضی از مهم‌ترین بانک‌های سنگاپور عبارت‌اند از:

1. بانک مرکزی سنگاپور – Monetary Authority of Singapore (MAS)

2. بانک دولتی توسعه سنگاپور – Development Bank of Singapore (DBS)

3. بانک استاندارد شارترد – Standard Chartered Bank

4. بانک اتحادیه سنگاپور – United Overseas Bank (UOB)

5. بانک تراست جنرال سنگاپور – OCBC Bank

6. بانک هانگ سنگاپور – HSBC Singapore

7. بانک سنگاپور – Bank of Singapore

در این زمینه بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *