لندتک چیست، چه مزایایی دارد و چه کاربردی دارد؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

اصطلاح لندتک (LendTech) از دو واژه‌ی (lend) به معنای قرض دادن و (tech) به معنای تکنولوژی ساخته شده است. این اصطلاح یک نوآوری فناورانه در زمینه وام‌دهی است.

در این مقاله ضمن توضیح اینکه لندتک چیست، به نحوه عملکرد، مزایا محدودیت ها، لندتک های ایرانی پرداخته می‌شود.

لندتک چیست؟

لندتک با استفاده از فناوری‌های جدید در زمینه جذب و انتقال سرمایه‌ی وام‌‌دهندگان برای متقاضیان وام، از طریق یک پلتفرم دیجیتال فعالیت می‌کند. با استفاده از فناوری لند تک، افراد می‌توانند به صورت فرد‌به‌فرد در قالب یک پلتفرم امن، به مبادله وام بین وام‌دهندگان و متقاضیان وام بپردازند. مردم عادی و حتی کسب و کارهای کوچک نیز می‌توانند از متقاضیان وام باشند.

می‌توان از کلان‌داده‌ها، بلاک‌چین، ربات‌های مشاور و چت‌بات‌ها به عنوان نمونه‌ای از فناوری‌هایی که در لند تک استفاده می‌شوند، نام برد.

برخی از افراد معتقدند که افزایش استفاده از فین‌تک منجر به اتوماسیون و همچنین بیکاری در جامعه شود. ولی طبق آمارهای به دست آمده، فین‌تک منجر به افزایش فرصت‌های شغلی در سراسر جهان شده است.

لندتک چطور کار می‌کند؟

هرکدام از پلتفرم‌های دیجیتال در لند تک، از مدل‌های تجاری متفاوتی استفاده می‌کنند. با این حال روند کلی کار تغییری نمی‌کند و تا اتمام ثابت باقی می‌ماند. پلتفرم‌های لندتک نقش واسط را در میان طرفین وام اجرا می‌کند.

شرکت‌هایی که بر پایه لندتک فعالیت دارند، درآمد خود را از طریق دریافت هزینه‌ی مبدا از وام‌گیرنده و هزینه‌های سرویس وام از وام‌دهنده دریافت می‌نمایند.

ممکن است که این پلتفرم‌ها با یکدیگر تفاوت داشته باشند. برای مثال می‌توان گفت که برخی پلتفرم‌ها همچون Avant و Sofi فقط به افراد و مؤسسات که واجد شرایط قید شده هستند وام می‌دهند. ولی برخی دیگر همچون Lendingclub و Upstart با داشتن کم‌ترین اعتبار هم به همه افراد وام می‌دهند.

لندتک پلتفرمی است که میان وام‌گیرنده و وام‌دهنده در بستر اینترنت شکل می‌گیرد و باعث سهولت در روند وام‌دهی می‌گردد. لندتک با پشتیبانی از انواع وام همچون وام مسکن، وام خودرو و یا اعتبار خرید کالا روند و شیوه‌ای جدید را در فرایند وام‌دهی ایجاد کرده است.

این فناوری با حذف واسطه و رابط‌هایی که بین وام‌دهنده و وام‌گیرنده وجود داشت، موانع سخت و زمان بر دریافت وام به روش سنتی را از میان برداشته است.

لندتک چیست؟

تا به اینجای مقاله به صورت نسبی با برخی از برتری‌های این فناوری آشنا شده‌اید. وام‌دهی فرد‌به‌فرد یا لند تک، به نسبت وام‌دهی سنتی مزایا و برتری‌های بیشتری دارد. اگر بخواهیم به صورت دقیق‌تر مزایای لندتک را برای شما شرح دهیم، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

مزایا

  • استفاده از شرایط و نرخ بهره مناسب
  • انعطاف‌پذیری
  • تسریع در فرایند درخواست و امضای قرارداد
  • کاهش هزینه‌های مربوطه
  • تعریف بازپرداخت مناسب برای مشتری
  • قابلیت ارائه پیشنهادات بهتر و به صرفه‌تر برای وفاداری مشتری

محدودیت‌‌های قانونی در عملیات بانک‌ها و LendTech چیست؟

وام دهی را می‌توان به عنوان یکی از مهم‌ترین خدمات بانکی به شمار آورد. چرا که عملیات وام‌دهی یک عملیات بانکی مخصوص به نظام بانکداری است. توجه داشته باشید که برای صحبت از عملیات بانکی باید سه قانون مهم را در نظر گرفت:

قانون بانکداری بدون ربا

قانون نظام پولی و بانکی

قانون تنظیم بازار غیرمتشکل پولی

کارایی لندتک در ایران چیست؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید صنعت لند تک در ایران از صنعت‌های جدید به شمار می‌رود. این صنعت هنوز برای کاربران و کسب‌و‌کارها چندان جا نیفتاده است. برای مثال می‌توان صندوق قرض الحسنه خانگی را نمونه‌ای از صنعت لندتک نام برد. فاندولند، مهربانه، گوشی‌شاپ و ایران‌رنتر از جمله استارتاپ و لندتک های ایرانی هستند.

پلتفرم لندتک برای چه کسب‌وکارهایی مناسب است؟

به طور معمول شرکت‌ها و کسب‌و‌کارهای نوپا در مقیاس‌های کوچک جزو مخاطبین لند تک‌ها به شمار می‌آیند. بنابراین مصرف‌کنندگان مختلف برای ثبت درخواست وام خود از این پلتفرم‌ها استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال می‌توان آمازون، بزرگ‌ترین فروشگاه آنلاین در جهان را نام برد که به حمایت از بسیاری مشاغل کوچک و متوسط درآمده و بودجه معینی را به آنها اختصاص می‌دهد. فروشگاه آمازون برای مدیریت وام‌ها اطلاع دقیقی از تاریخچه فروش هر شغل و وضعیت آن‌ها دارد و از فناوری لندتک بهره برده است.

در این زمینه بخوانید

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *