هوش مصنوعی در اقتصاد چگونه می‌تواند تحول ایجاد کند؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

هوش مصنوعی در اقتصاد می‌تواند منشا تحولات گسترده باشد؟ پاسخ مثبت است. درباره تاثیر هوش مصنوعی بر علم اقتصاد بحث‌های متنوعی را می‌توان مطرح کرد. در این گزارش به برخی از مهم‌ترین نکات در این باره می‌پردازیم.

هوش مصنوعی تمام دنیا را تحت تأثیر قرار داده و روز به روز به این تأثیر افزوده می‌شود. دنیای اقتصاد نیز از این حوزه به دور نمانده و کارشناسان و تحلیلگران زیادی به کسب و کارها توصیه می‌کنند از فناوری‌های مرتبط در این زمینه استفاده کنند.

با کمک فناوری‌های ارائه شده توسط هوش مصنوعی، اقتصاد دیجیتال توسعه یافته و کسب و کارها با رونق بیشتری روبرو می‌شوند. اقتصاد دیجیتال می‌تواند به فعالان حوزه‌های اقتصادی کمک کند تا با سرعت بیشتر به سمت اهداف خود حرکت کنند.

حال باید ببینیم هوش مصنوعی و ابزارهای آن چگونه می‌توانند بر دنیای اقتصاد تأثیر داشته و باعث شکوفایی آن شوند.

اهمیت هوش مصنوعی در اقتصاد

اقتصاد دیجیتال همان شبکه جهانی است که تمام تراکنش‌های تجاری و تعاملات حرفه‌ای آن در بستر اطلاعات و ارتباطات امکان پذیر است. با ورود هوش مصنوعی به کسب و کارهای مختلف، ارتباط و تعامل میان اقتصاد و کسب و کارهای مختلف نیز با تغییراتی همراه شد.

تغییراتی که هوش مصنوعی در اقتصاد ایجاد کرده است، به صورتی است که بدون آنها رشد اقتصادی به‌هیچ عنوان امکان‌پذیر نخواهد بود. رشد اقتصادی در پیشرفت فعالیت‌ها و کسب و کارهای کوچک نیز موثر خواهد بود. اتوماسیون‌ها با خودکارسازی فرآیندهای مختلف مانند بازاریابی، فروش، خدمات به مشتری و … باعث رونق بیشتر و کاهش هزینه‌ها مخصوصا در مشاغل کوچک می‌شوند. در نهایت هوش مصنوعی باعث ایجاد تحول در استاندارد کارایی و بهره وری در فعالیت‌های مختلف شده است.

کاربردهای هوش مصنوعی در اقتصاد

هوش مصنوعی در اقتصاد در زمینه‌های متعددی کاربرد دارد. برخی از مهم‌ترین آنها در ادامه ذکر شده‌اند.

هوش مصنوعی در مبادلات مالی

یکی از فعالیت‌های مهم در مبادلات مالی، پیش بینی سهم شرکت‌های مختلف است. شرکت‌های خرید و فروش با کمک برخی از سیستم‌ها مخصوص اقدام به پیش بینی قیمت‌ها کرده و به خرید و فروش سهام می‌پردازند. این موضوع زمانی که حجم شرکت‌ها و داده‌های در دسترس افزایش یابد، به سادگی قابل انجام نخواهد بود. در واقع انسان نمی‌تواند حجم بالای داده‌ها را پردازش و تحلیل و برای خرید یا فروش تصمیم گیری کند.

هوش مصنوعی، تورم و انتظارات تورمی

یکی از زمینه‌های بسیار جالب و کاربردی هوش مصنوعی در اقتصاد، مربوط به مساله سنجش انتظارات تورمی است. انتظارات تورمی در واقع به پیش‌بینی نرخ افزایش قیمت‌ها در آینده اشاره دارد. این انتظارات از انجایی اهمیت زیادی دارند که بر تصمیمات اقتصادی اثر می‌گذارند.

حالا برخی از اقتصاد‌های موفق در دنیا مانند ژاپن با الگوسازی پارامترهایی که به انتظارات تورمی منجر می‌شود، از هوش مصنوعی برای محاسبات تورمی بهره می‌برند و با استفاده از این محاسبات، برای کنترل و درک بهتر رفتارهای تورمی، یک گام جلوتر هستند.

بهبود دسترسی به سیستم‌های مالی

بسیاری از افراد به دلیل زندگی در مناطق دورافتاده از دسترسی به بانک‌ها برای انجام فعالیت‌های مختلف محروم هستند. هوش مصنوعی در این زمینه بسیار کاربردی بوده و با ارائه امکانات و ابزارهای نوین، این امکانات را در اختیار افراد در تمام نقاط دنیا قرار می‌دهد. به این صورت کافی است این افراد یک گوشی همراه داشته باشند تا به کمک آن انواع مختلفی از فعالیت‌ها و کارهای بانکی خود را انجام دهند.

بهبود روند بانکداری و بورس

کلاهبرداری و پولشویی از جمله فعالیت‌های مخربی هستند که توسط افراد در سیستم‌های بانکداری انجام می‌شوند. یکی از مهم‌ترین کاربردهای هوش مصنوعی ارائه سیستم‌هایی برای جلوگیری از این فعالیت‌هاست. علاوه بر آن هوش مصنوعی در بورس نیز کاربرد دارد. به کمک ابزارهای آن می‌توان شاخص بورس را پیش بینی کرده و بهترین پیشنهادات را برای سرمایه گذاری دریافت کرد. علاوه بر آن مدیریت افراد و خدمات ارائه شده در بانک و بازارهای مالی مختلف به کمک هوش مصنوعی بسیار راحت‌تر و ساده‌تر می‌شود.

جلوگیری از فساد اقتصادی

جلوگیری از فساد اقتصادی از مهم‌ترین کاربردهای هوش مصنوعی است. برخی از الگوهای بسیار پیچیده ارائه شده توسط هوش مصنوعی برای ذهن انسان قابل درک نیستند. پیچیدگی این الگوریتم‌ها باعث شده تا رابطه‌ای که میان عوامل اقتصادی و موارد فساد مالی وجود دارد، شناسایی شده و قبل از بروز فساد از آن‌ها جلوگیری شود.

اهمیت هوش مصنوعی در کشف قیمت

در بازارهای مالی معاملات بی شماری انجام می‌شود، به همین دلیل تعیین قیمت در این بازارها به راحتی نیست و می‌توان از هوش مصنوعی در این زمینه کمک گرفت. تفاوتی ندارد که فرآیند تعینی قیمت برای چه محصول یا خدماتی باشد، الگوریتم‌های هوش مصنوعی با دقت و سرعت بالا تمام قیمت‌های موجود را تعیین و پیشنهادات مزایده را بررسی می‌کنند.

هوش مصنوعی در اقتصاد
هوش مصنوعی در اقتصاد

در این زمینه بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *