ولاگ چیست و چگونه باید آن را بسازیم؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

ولاگ یکی از جدید‌ترین پلتفرم‌های رسانه‌ای در شبکه‌های اجتماعی است که تمرکز اصلی آن بر ساخت ویدئوهای موضوعی است.

یکی از بهترین راه‌های برقراری ارتباط با مخاطبان قدیمی و پیدا کردن دنبال کنندگان جدید در سوشال مدیا، وبلاگ نویسی است. اما این روش برای کسانی جذاب است که اشتیاق زیاد و قریحه خوبی در نوشتن دارند.

اگر شما جزو این دسته از افراد نیستید ولی تمایل دارید ارتباط مستمر و تنگاتنگی با مخاطبین خود داشته باشید، می‌توانید ( vlog) تولید کنید. اگر به درستی نمی‌دانید ولاگ چیست؟ ولاگر کیست؟ و چطور می‌توان به کسب درآمد از VLOG رسید این مطلب را تا انتها بخوانید تا در مورد تمام این موارد به شما اطلاعات بدهیم.

ولاگ چیست؟

کلمه ولاگ VLOG مخفف شده دو واژه VIDEO و WEBLOG است. VLOG یک وبلاگ ویدیویی یا گزارش تصویری است. محتوایی که بیشتر یا تمام بخش‌های آن تصویر است. پست‌های ولاگ ویدیوهایی هستند که اغلب آن‌ها را از خودتان می‌گیرید و در آن از موضوع خاصی حرف می‌زنید.

محتوای VLOG می‌تواند صحبت کردن در خصوص یک محصول خاص یا رویداد ویژه‌ای باشد که تمایل دارید مخاطبان خود را با بیانی ساده در جریان جزئیات آن قرار دهید.

به جز این VLOG می‌تواند راهی برای به اشتراک گذاشتن هنر شما یا حتی آموزش موضوعی باشد که به آن علاقه یا روی آن تسلط دارید. به طور مثال بسیاری از آنها از این نوع محتوا برای به اشتراک گذاشتن هنرهای اجرایی خود مانند موسیقی یا حتی نحوه سفر رفتن و گزارش سفر استفاده می‌کنند.

همچنین اصطلاح VLOG توسط یوتیوبرهایی استفاده می‌شود که از وبلاگ یا محتوای متنی استفاده نمی‌کنند اما با یک ریتم منظمی در حال تولید و انتشار محتوا هستند. در ادامه این مقاله از گروه تولید محتوا ایران هاست ( ارائه دهنده‌ی سرویس های خرید vps ایران ) بیشتر با vloger و کاربردی های آن آشنا خواهید شد.

ولاگر کیست؟

معنی ولاگر بودن بسیار ساده است. کسی که در بیشتر مواقع از محتوای ویدیویی به منظور برقراری ارتباط با مخاطبین خود استفاده می‌کند، ولاگر است. البته این موضوع را باید در نظر داشت که نظم و استمرار در تولید محتوای ویدیویی است که شما را به یک vloger تبدیل میکند و به تدریج به شما می‌آموزد که مخاطبین شما چه نوع محتوا، لحن یا موضوعاتی را دوست دارند.

تفاوت بلاگر و ولاگری چیست؟

آنها افرادی هستند که فقط محتوای ویدیویی تولید می‌کنند. اما اگر سری به پیج بلاگرها بزنید می‌بینید که اغلب همه نوع محتوایی، حتی ویدیویی تولید و منتشر می‌کنند. البته بدیهی است که وزن کار بلاگرها بیشتر روی محتوای متنی است اما این بدان معنی نیست که دستی در تولید محتوای ویدیویی ندارند.

در این زمینه بخوانید

چگونه یک صفحه لینکدین حرفه‌ای داشته باشیم؟

انواع ولاگ چیست؟

VLOG به دو شیوه تولید و منتشر می‌شوند:

تولید VLOG و انتشار آن در لحظه : در این شیوه ولاگ یا محتوای ویدیویی در همان لحظه که تولید می‌شود با مخاطبین به اشتراک گذاشته می‌شود. این شیوه از ولاگری بیشتر در فضایی مانند اینستاگرام رخ می‌دهد.

تولید VLOG و انتشار آن بعد از ویرایش : اغلب یوتیوبرها تابع این نوع از ولاگری هستند. یعنی ابتدا محتوای ویدیویی را تولید کرده و پس از ویرایش‌های حرفه‌ای آن را با مخاطبان خود به اشتراک می‌گذارند.

بسته به این که شما چه سبکی از VLOG را دوست دارید و محتوای ویدیویی خود را در کجا به اشتراک می‌گذارید، باید یکی از این دو شیوه ولاگری را انتخاب کنید. البته شیوه دوم کمی زمان و هزینه بر است اما آنچه در نهایت به عنوان محتوا منتشر می‌شود از کیفیت بهتری برخوردار است.

ولاگ

تفاوت محتوای ویدیویی و VLOG چیست؟

1. ولاگ‌ها بیشتر حول ضبط زندگی افراد خاص یا همان ولاگرها هستند. VLOG در واقع یک سبک نوشتاری آنلاین و غیر رسمی است که جزئیات بیشتری در مورد زندگی خصوصی افراد در آن به اشتراک گذاشته می‌شود.

جزئیاتی مانند سبک غذا خوردن، علاقمندی‌ها، مدل سفر کردن یا حتی مسائل ریزتری در خصوص یک علاقمندی خاص مانند موسیقی یا …

2. محتواهای ویدیویی به موضوعات مختلفی میپردازند. روی یک فرد خاص متمرکز نیستند و بیشتر از آن که کسی در مرکز توجه محتوا باشد، ابزار، محیط، ارتباطات میان افراد و موضوعات هستند که مورد بحث قرار می‌گیرند.

ضمن آن که آموزش یکی از اصلی‌ترین دلایل و محورهای تولید محتوای ویدیویی است. در حالی که هدف اصلی VLOG پیش از هرچیز سرگرم کردن مخاطب و نگه داشتن او در پیج است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *