پایا چیست؟ ساتنا و پایا چه تفاوت‌هایی باهم دارند

زمان مطالعه: 3 دقیقه

پایا چیست؟ ساتنا و پایا از جمله سامانه‌های پر کاربرد در حوزه انتقال وجه در بانک‌های ایران است. اما این دو سامانه چه تفاوت‌هایی باهم دارند؟

پایا چیست؟

برای پاسخ به سوال پایا چیست؟ باید گفت سامانه انتقال وجه پایا مخفف سامانه اتاق پایاپای الکترونیکی است که  یکی از سامانه‌های پولی نسبتا تازه‌تأسیس انجام تراکنش‌های مالی بانکی و بین‌بانکی است.

مرسوم‌ترین خدمت در این سامانه انتقال وجه پایا یا واریز مستقیم است. یعنی مشتری به بانک اجازه می‌دهد در بازه‌های زمانی تعیین‌شده مبلغی از حساب خود کسر و به حساب‌های بانکی دیگران واریز شود. از این روش معمولا برای کارهایی مثل پرداخت حقوق از طرف کارفرما، پرداخت اجاره‌بها (از طرف مستأجر) یا پرداخت سود سهام استفاده می‌شود.

ساتنا چیست؟

ساتنا مخفف «سامانه الکترونیکی تسویه ناخالص آنی» و کاربرد اصلی آن انتقال وجه و انجام تراکنش‌های مالی بین‌بانکی در سطح کلان است. این سامانه را جایگزینی مناسب برای چک‌های رمزدار بین‌بانکی می‌دانند و برخلاف سامانه انتقال وجه پایا که دو روش واریز و برداشت مستقیم دارد، چنین امکانی در ساتنا در دسترس نیست و کاربرد آن صرفا محدود به انتقال وجه‌های کلان بین حساب‌های بانکی مختلف می‌شود.

در جدول زیر کلیه اطلاعات درباره تفاوت‌های ساتنا و پایا را بخوانید
پایاساتناتوضیحات
در همراه بانک و اینترنت بانک ۱۰۰ میلیون توماندر شعبه بدون محدودیت
در همراه‌بانک و اینترنت بانک ۵۰ میلیون تومان
سقف انتقال وجه
حداقل ۲۰۰ تومان و سقف آن ۲.۵۰۰ تومانحداقل ۲۰۰ تومان و سقف آن ۲.۵۰۰ تومانکارمزد
واریز گروهی و تفکیک شده داردنداردواریز گروهی
امنیت بالاامنیت بالاامنیت
پرداخت‌های خرد بدون‌ حساسیت
و بدون محدودیت زمانی  
مناسب برای پرداخت‌های سریع و با مبلغ بالا
به خصوص در شعب
کارکرد
در سیکل‌های تعریف شده زمان
نهایت تا ۲۴ یا ۴۸ ساعت
از ۲ ثانیه تا ۲۰ دقیقهزمان انتقال

پایا چیست؟

پایا چه مزیت‌هایی دارد؟

۱. این انتقال با شماره شبا انجام می‌شود. بنابراین امکان اشتباه در انجام فرآیند تقرباً به صفر می‌رسد. اما به هرحال اگر خطا و مشکلی پیش آید، با شماره پیگیری حواله و اطلاعات بانک مبدأ و مقصد و همچنین میزان مبلغ می‌توانید استعلام بگیرید.

۲. انتقال پایا یک فرآیند بین بانکی است. بنابراین در زمان جابه‌جایی نیازی به یکی بودن بانک مبدأ و مقصد نیست. در زمان انتقال پول به جمع کلانی از افراد این مزیت بسیار کاربرد دارد. مثلاً برای پرداخت حقوق یا واریز سود سهام این ویژگی بسیار پررنگ می‌شود.

۳. همچنین کسانی که از تسهیلات بانک‌های مختلف استفاده کرده‌اند، در زمان پرداخت اقساط می‌توانند به سراغ سامانه پایا بروند. با کمک این سامانه دیگر نیازی به مراجعه حضوری افراد به همان شعبه‌های ارائه‌دهنده تسهیلات نیست. در واقع مشتری می‌تواند از هر حساب در هر بانکی اقساط خود را پایا کند.

سقف انتقال پایا چیست؟

در سامانه پایا می‌توان هر مبلغ خردی را جابه‌جا کرد. سقف انتقال پول در سامانه پایا قبلا تا سقف 15 میلیون تومان تعیین شده بود ولی الان سقف انتقال وجه تغییر کرده و مشتریان می‌توانند تا سقف 100 میلیون تومان از طریق سامانه پایا در شبکه بانکی پول جابه‌جا کنند. اگر در شعبه هم حضور داشته باشید، این سقف همین مبلغ خواهد بود. ولی کیست که برای انتقال وجه‌های اندک، زحمت رفتن به شعبه را به خود بدهد؟ پس فراموش نکنید روزی یکبار می‌توانید از یک ریال تا 100 میلیون تومان را با پایا جابه‌جا کنید؛ البته با کسر کارمزد و به‌صورت غیر آنی!

روش پیگیری تراکنش و استعلام حواله پایا

روش استعلام پایا چیست؟ از آنجا که انتقال وجه در سامانه پایا بر اساس شماره شبا صورت می‌گیرد، امکان اشتباه در واریز و انتقال وجه وجود ندارد.مگر واریزکننده در مراحل انتقال وجه اشتباهی صورت دهد. با این‌حال، در صورت ایجاد مشکل در انتقال وجه از طریق سامانه الکترونیکی پایا یا برای استعلام حواله پایا داشتن شماره پیگیری حواله، دانستن بانک مبدا و مقصد و مبلغ دقیق حواله الزامی است. همراه این اطلاعات به یکی از شعبه‌های بانکتان مراجعه کنید با با شماره‌ای که هر بانک موظف است برای این انتقال‌های پایا و ساتنا ایجاد کند، تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *