چگونه کارت بانکی را به کارت سوخت تبدیل کنیم؟ | 6 نکته کلیدی

زمان مطالعه: 4 دقیقه

اگر به دلایلی مثل سوختن کارت سوخت یا مفقودشدن کارت سوخت دچار مشکل شده‌اید، اولین راه‌حل تبدیل یکی از کارت‌های بانکی‌تان به کارت سوخت است.

پس به جای درخواست صدور کارت سوخت المثنی که گاهی ممکن است ماه‌ها طول بکشد و برای زدن بنزین در جایگاه‌های سوخت به مشکل بر بخورید، کافی است از یک راه میانبر استفاده کنید؛ تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت.

اگر خودروی شما کارت سوخت دارد و می‌خواهید کارت‌سوخت خود را به یکی از کارت‌های بانکی عضو شتاب خود متصل کنید، این امکان برای شما وجود دارد. راه اول ورود به سامانه اینترنتی دولت همراه است تا مراحل ثبت‌نام را انجام دهید و کارت سوخت خودروی شما سوزانده و کارت جدید به یکی از کارت‌های بانکی شما متصل و فعال شود. راه دوم هم نصب اپلیکیشن دولت همراه و ورود به برنامه است.

نکته مهم: برای ورود به سامانه دولت همراه حتما از طریق گوشی موبایل خود اقدام کنید.

شرایط متقاضیان تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت

1. مشخصات فردی مالک خودرو با صاحب کارت بانکی حتما باید تطابق داشته باشد.

2. مفقود شدن، سوختن یا صادر نشدن کارت سوخت برای ماشین یا موتورسیکلت

3. هنگام استفاده از اپلیکیشن دولت همراه یا سامانه «www.mob.gov.ir» باید مالکیت سند شماره تلفن همراه و دارنده خودرو باشد.

4. مالکین خودرو یا موتورسیکلت که کارت سوخت فعال در سامانه هوشمند دارند در صورت ثبت تقاضای صدور کارت المثنی، کارت اولیه آنها ابطال خواهد شد.

5. دارندگان خودروهای عمومی مانند تاکسی‌ها شامل این طرح نیستند و باید به مراکز پلیس + ۱۰ مراجعه کنند.

مراحل تبدیل کارت‌بانکی به کارت‌سوخت

درصورتی‌ که کارت سوخت خودرویی که اصالت مالکیت آن به نام شماست را گم‌کرده‌اید، می‌توانید کارت مفقودشده را روی کارت‌بانکی خود فعال کنید.

برای فعال کردن کارت سوخت روی کارت‌ بانکی این مراحل را انجام دهید:

1. وارد سایت دولت الکترونیک «www.mob.gov.ir» شوید.

2. شماره موبایل خودتان را ارسال د و رمز پیامک شده را برای ورود به سامانه وارد کنید.

3. کد ملی و تاریخ تولدتان را در پنجره مخصوص بزنید.

4. اطلاعات فردی خودتان را تکمیل و تایید کنید.

5. VIN یا شماره بارکد خودرویتان را وارد بزنید.

6. اطلاعات کارت بانکی موردنظرتان را به سامانه بدهید.

7. کار دیگری باقی نمانده و سهمیه سوخت به کارت بانکی که اعلام کرده‌اید، اضافه می‌شود.

کارت سوخت
اگر خودروی شما کارت‌سوخت دارد و می‌خواهید کارت خود را به یکی از کارت‌های بانکی عضو شتاب خود متصل کنید، این امکان برای شما وجود دارد.

چند خودرویی‌ها چه شرایطی دارند؟

در طرح جدید اتصال کارت به کارت‌ بانکی، این امکان برای افرادی که بیش از یک خودرو دارند هم فراهم‌ شده تا کارت‌سوخت تمامی خودروهای خود را به کارت‌های بانکی متصل کنند. برای این کار باید اطلاعات تمامی خودروها و کد ملی مالک خودرو در سامانه دولت همراه ثبت شود تا به ازای هر خودرو یک کارت ادغام‌شده در کارت‌های بانکی داشته باشید.

اتصال کارت‌ بانکی به کارت سوخت هزینه دارد؟

اتصال کارت‌بانکی به کارت سوخت برای افرادی که کارت‌سوخت خودروی شخصی آنها مفقودشده است، از طریق سامانه همراه دولت و به‌صورت رایگان امکان‌پذیر است. طبق اعلام دولت، دارندگان خودرو می‌توانند بدون پرداخت هرگونه هزینه‌ای نسبت به ثبت‌نام و متصل‌‌کردن کارت‌سوخت به کارت‌بانکی خود اقدام کنند.

امکان اصلاح اطلاعات خودرو وجود دارد؟

برای استفاده از سامانه همراه دولت و اتصال کارت سوخت به کارت‌بانکی خود می‌توانید از طریق وب‌سایت، اپلیکیشن موبایل هوشمند و کد دستوری در گوشی‌های همراه غیرهوشمند استفاده کنید. اطلاعات درج‌شده در سامانه امکان اصلاح دارد و در صورت خریدوفروش خودرو، مالک جدید می‌تواند با ورود اطلاعات شخصی خود در سامانه نسبت به دریافت کارت سوخت خودروی خریداری‌شده، اقدام کند. افرادی که سند مالکیت خودرو آن‌ها قولنامه‌ای بوده یا هنوز به نام آن‌ها زده نشده است، امکان استفاده از سامانه همراه دولت را ندارند و باید به پلیس + ۱۰ مراجعه کنند.

راه‌های تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت

باید این را یادآور شویم که در حال حاضر  امکان تبدیل کارت بانکی به کارت‌سوخت وجود ندارد، اما رییس شرکت پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرده این طرح مشغول گذراندن مراحل آزمایشی خود است و به زودی متقاضیان می‌توانند از دو طریق زیر نسبت به تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت اقدام کنند:

ثبت‌نام از طریق سایت

شما با مراجعه به سامانه خدمات دولت همراه به نشانی www.mob.gov.ir (تنها از طریق گوشی موبایل امکانپذیر است) و ورود به گزینه درخواست کارت سوخت المثنی می‌توانید نسبت به ثبت‌نام برای اتصال کارت سوخت به کارت‌بانکی خود اقدام کنید. استفاده از این سامانه و ثبت اطلاعات رایگان است و هزینه‌ای برای مراجعه‌کنندگان در پی ندارد.

ثبت‌نام با اپلیکیشن دولت همراه

بعد از نصب اپلیکیشن دولت همراه که از 5 آذرماه ارائه‌شده بر روی گوش همراه خود، واردکردن شماره تلفن همراه اولین اقدام شما برای ثبت‌نام خواهد بود. بعد از ورود شماره تلفن، کدی برای شماره پیامک می‌شود که به منزله تأیید ثبت‌نام شما است.

با ورود به گزینه دریافت کارت المثنی سوخت و ثبت کد ملی و تاریخ تولد به مرحله بعد که انتخاب نوع وسیله نقلیه (خودرو یا موتورسیکلت) خواهید رفت تا با واردکردن شماره 8 رقمی زیر بارکد کارت شناسایی خودرو، وسیله نقلیه شما ثبت شود. در مرحله آخر، شماره کارت‌های بانکی متعلق به شما (بر اساس شماره ملی) نمایش داده می‌شود تا با انتخاب و تأیید آن کارت، اطلاعات کارت ‌بانکی شما به اطلاعات وسیله نقلیه متصل شود.

در این زمینه بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *