کارمزد تراکنش خرید کارتی چقدر است ؟ جزئیات + اینفوگرافی

زمان مطالعه: 3 دقیقه

کارمزد تراکنش خرید کارتی چقدر است ؟ این سوال این روزها ذهن فعالان کسب و کار را به خود درگیر کرده است. در این گزارش به تمامی سوالات در این باره پاسخ می‌دهیم.

کارمزد تراکنش کارتخوان یا خرید کارتی چیست؟

بیش از ۱۱ سال است که کارمزد تراکنش خرید کارتی در شبکه پرداخت کشور تغییری نکرده است و حالا بانک مرکزی با اجرای این طرح سعی دارد، کارمزدها در شبکه پرداخت را بروز رسانی کند.

براساس نظر کارشناسان در حوزه پرداخت، بروزرسانی این کارمزدها می‌تواند شرکت‌های پرداخت را در توسعه خدمات و نوسازی ناوگان خود کمک کند.

این کارمزد تعیین شده مربوط به دارندگان دستگاه‌های کارتخوان است و بر اساس دستور العمل جدید، کارمزد قابل اخذ از دارنده کارت صفر است.

کارمزد تراکنش خرید کارتی چقدر است ؟

بر اساس شیوه‌نامه جدید نظام کارمزد یا کارمزد تراکنش خرید کارتی که با هدف برقراری تعادل و تناسب میان خدمات دریافت شده و تقبل هزینه‌های گسترش و پایداری زیرساخت‌های شبکه پرداخت الکترونیکی تنظیم شده، دارندگان دستگاه‌های کارتخوان به ازای هر تراکنش خرید از ۱۲۰۰ تا حداکثر سقف تعیین شده بسته به مبلغ تراکنش، کارمزد پرداخت می‌کنند.

 به عبارت دیگر کف این کارمزد تا تراکنش‌های ۶ میلیون ریال ۱۲۰۰ ریال و برای تراکنش‌های بالاتر به صورت پلکانی تا سقف تعیین شده، خواهد بود.

لازم به تاکید است با توجه به اصلاحات انجام‌شده همچنان شبکه بانکی و بانک پذیرنده، بالاترین سهم را در پرداخت کارمزد تراکنش‌های خرید کارتی برعهده دارد.

همچنین تاکید می گردد بر اساس دستور العمل جدید، کارمزد قابل اخذ از دارنده کارت صفر است.

مطابق با جدول زمانی اجرای این بخشنامه، اصلاح نظام کارمزد پذیرندگان به صورت مرحله‌ای اجرا خواهد شد و تراکنش‌های با مبالغ بالا در اولویت اجرا هستند. همچنین تا اطلاع ثانوی پذیرندگان صنف نانوایی و سوپرمارکت از پرداخت کارمزد مستثنی شده‌ و سهم این صنوف همچنان توسط بانک پذیرنده پرداخت خواهد شد.

کارمزد تراکنش خرید کارتی چقدر است

چند نکته مهم درباره کارمزد تراکنش خرید کارتی

  • بر اساس مصوبه جدید کارمزد تراکنش خرید، مجموع هزینه کارمزد پرداختی مورد انتظار درخصوص  48 درصد از ترمینال‌ها (تعداد کل پایانه ها: 8.128.928 دستگاه), کمتر از مبلغ 10.000 ریال روز به ازای هر پایانه خواهد بود.
  • همچنین بر اساس این مصوبه انتظار می­رود 78 درصد از کل پایانه  ها کمتر از مبلغ 20.000 ریال در روز هزینه کارمزد پرداخت نمایند.
  • انتظار می رود تنها 22 درصد از پایانه ها (معادل تعداد 3.079.155 پایانه) کارمزدی بالاتر از 20.000 ریال در روز پرداخت خواهند نمود. سهم مبلغی تراکنش های این پایانه ها 52 درصد از کل مبلغ تراکنش های خرید کارتی می باشد.
  • تاکید بر هدایت حجم بیشتر کارمزد دریافتی مورد انتظار به تراکنش های حجیم در صنوف با مبالغ تراکنش بیش از 10 میلیون تومان مانند: موسسات غير مالي ارز، حواله غيرالکتريکي، چک مسافرتي، پس انداز و صندوقهاي سپرده گذاري، دلالی و فروشگاههای سکه و تمبر.
  • طبق اعلام بانک مرکزی در رابطه با ردیف خدماتی که عامل زمان در محاسبه کارمزد آن‌ها مؤثر می‌باشد، آن بانک‏/مؤسسه اعتباری موظف است در چارچوب مفاد بخشنامه شماره مب‏/111 مورخ 02‏/02‏/1385 اقدام نماید. لذا در محاسبه تعداد روزها باید تعداد روزهای واقعی ماه (حسب مورد 30،29 یا 31 روز) و تعداد روزهای واقعی سال (حسب مورد 365 یا 366 روز) ملاک محاسبات کارمزد قرار گیرد.
  • طبق اعلام بانک مرکزی به منظور ایجاد فضای رقابتی بین بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و ارائه خدمات مطلوب‌تر به آحاد جامعه، آن بانک‏/مؤسسه اعتباری می‌تواند برای تمامی مشتریان خود حداكثر تا 30 درصد، برای افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور، مستمری بگیران و مددجویان کمیته امداد امام خمینی‌(ره) حداکثر تا 100 درصد و برای شرکت‌های دانش‌بنیان حداکثر تا 40 درصد مبالغ مندرج در جداول ابلاغی تخفیف دهد و نرخ‌های پایین‌تری را اعمال کند.
  • مطابق با جدول زمانی اجرای این بخشنامه، اصلاح نظام کارمزد پذیرندگان به صورت مرحله‌ای اجرا خواهد شد و تراکنش‌های با مبالغ بالا در اولویت اجرا هستند. همچنین تا اطلاع ثانوی پذیرندگان صنف نانوایی و سوپرمارکت از پرداخت کارمزد مستثنی شده‌ و سهم این صنوف همچنان توسط بانک پذیرنده پرداخت خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *