بانک‌ها و کسب و کار دیجیتال | آینده چگونه برای بانکداری رقم می‌خورد؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

توسعه کسب و کار دیجیتال ، بازاریابی و فروش در اقتصاد چه آینده‌ای دارد؟ بانک ها در این مسیر چه آینده‌ای را برای خود متصور هستند؟

تجربه فناوری های نو و سرعت استقرار آنها ثابت کرده، قطعیتی برای به تصویر کشیدن آینده وجود ندارد و نهادها در حوزه فناوری های مالی بیش از آنکه باید انرژی خود را صرف پیش بینی آینده کنند، باید معطوف به آماده شدن برای آینده و تغییرات آن شوند.
یکی از مهمترین این چالش ها، آماده شدن برای استراتژی های آینده محور در حوزه های توسعه کسب وکار، بازاریابی و فروش است.

برهمین اساس این سوال مطرح می‌شود که بانک ایران زمین چگونه برند خود را آماده تحولات کرده است؟

تجربه دیجیتال مشتری

داده کاوی، ابزار تصمیم گیری درست

مدل های اقتصادی کسب و کار دیجیتال ، امروز بیش از هر زمانی تمرکز خود را معطوف بر تصمیم گیری درســت کرده و آنچه هدیه فناوری بوده امکان تصمیم گیری دقیق براساس داده کاوی است. در دهه ۲۰۱۰ میلادی شاهد پیدایش ابزارها و روش های متعددی برای جمع آوری داده بودیم و کســی نمی دانست با این حجم از اطلاعات دقیقا چه باید کرد. در نتیجــه امروزه مقدار زیادی از داده های مشتریان را در اختیار داریم و گام بعدی، استفاده از این داده های جمع آوری شده است.

بانک ایران زمین با ایجاد و توسعه مرکز داده کاوی در راستای استراتژی های اقتصاد دیجیتال خود، یکی از اقدامات مهم در راستای کسب و کار دیجیتال را برداشته است. این زیرساخت به بهبود فعالیت سریع کمک کرده و یک برتری رقابتی برای کسب وکارها خصوصا در حوزه فناوری های مالی محسوب می شود.

سرمایه گذاری ریسک پذیر

 شــاید بانک ها در مدل های سنتی خود، هیچ‌گاه پیش‌بینی نمی‌کردند بانک ها در آینده سازوکاری را برای سرمایه گذاری های ریسک‌پذیر فراهم کنند. بانک در مدل سنتی خود جایگاهی برای سرمایه‌گذاری یا حفظ سرمایه با کمترین میزان ریسک بود. حالا مدل های اقتصادی مدرن، بانک ها را به سمت توسعه ســرمایه گذاری ریسک پذیر سوق داده است. در این حوزه بانک ایران زمین، با توسعه کسب وکار از طریق سرمایه گذاری ریسک پذیر توسط جامپ (هلدینگ فناوری اطلاعات بانک ایران زمین) و مرکز نوآوری بانک ایران زمین به استقبال آینده رفته است.

در این زمینه بخوانید

فناوری‌ها با آینده بانکداری چه می‌کنند؟

بانک‌ها و کسب و کار دیجیتال | آینده چگونه برای بانکداری رقم می‌خورد؟

 توسعه خدمات در حوزه پرداخت
برای پاسخ به نیازهای کسب و کار دیجیتال

 سرعت تغییرات و استقرار فناوری های نو در حوزه های پرداخت، سرعت بالایی پیدا کرده است و شاید این حوزه از فناوری های مالی پذیرش بالاتر تغییرات را نیز دارد. بانک ایران زمین، توسعه کســب وکار دیجیتال با محوریت شرکت سابین تجارت آریا در حوزه شــبکه پرداخت را مورد توجه قرار داده است.

اکوسیستم بانکداری:

 اکوسیستم بانکداری در ایران، در حال پوست اندازی است و در این حوزه بانک ایران زمین استراتژی خود را صــرف ارزش آفرینی در این اکوسیستم کرده است.

 فرآیندهای کسب وکار:  

توجه به فرآینده های کســب و کاری در استراتژی دیجیتال عاملی حیاتی است. در حال حاضر توسعه کســب وکارهای آنلاین در کشــور فرصتی برای نهادهــای مالی ایجاد کرده تا با توسعه و تنوع خدمات خود در این حوزه بتوانند هم در فرآیندهای کسب و کاری نقش تاثیرگذار داشته باشــند و هم بر فرآیندهای کسب و کاری منشا اثر باشند. شرکت آرمان وفاداری آریا (آوا) به عنوان پیشانی بانکداری دیجیتال بانک تلاش کرده است تا در زمینه تبدیل تجربه مشتریان به محصول فعالیت کند.

 پلتفرم های دیجیتال:

در حوزه پلتفرم های دیجیتال آنچه فعالان این حوزه بر آن تاکید دارند، این است که توسعه پلتفرم ها توقف پذیر نیســت و بروزرسانی و توسعه پلکانی خواهند داست. در این استراتژی بانک ایران زمین در سالهای اخیر اقدامات مهمی در توسعه پلتفرم های خود برداشته است که یکی از مهمترین آنها را میتوان در خدمات پلتفرم فراز مشاهده کرد.

عملیات دیجیتال:

در این حوزه، توسعه باشگاه مشتریان بانک ایران زمین، یکی از اقدامات مهم بانک ایران زمین بوده است. توجه به احراز هویت هوشمند، توسعه خدمات کارت هدیه، کیف پول، افتتاح حساب غیر حضوری، آموزش های دیجیتال، ارتباط مدرن با مشتریان و… همگی بر اساس استراتژی عملیات دیجیتال بوده است.

 نیازهای مشتریان:

بانک ها در مقایسه با سایر نهادهای اقتصادی در دنیا، به دلیل دسترسی به اطلاعات و طبقه بندی مشتریان امکانات دقیقتری در سنجش نیازهای مشتریان دارند. در این حوزه اما پاسخ دقیق و به هنگام به نیازهای مشتریان در نوع خود بسیار حائز اهمیت است. توجه به نیازهای مشــتریان در بانک ایران زمین یکی از استراتژی های دیجیتال است.

 آمادگی نیروهای انسانی:

آموزش پیوسته یکی از رکن های بانکداری دیجیتال است و بانک ایران زمین، ایجاد آمادگی پیوسته در میان نیروهای انسانی خود را در راستای استراتژی های دیجیتال خود قرار داده است. طبق این استراتژی نیروهای انسانی به عنوان یک سرمایه مولد در بانک ایران زمین شناخته می شوند که به صورت مستقیم و غیر مستقیم، امکان ارزش آفرینی را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *