چرا فنلاند کشور شادی است؟ | گزارش یک رسانه آمریکایی

زمان مطالعه: 3 دقیقه

سال‌هاست که فنلاند یکی از کشورهایی است که صدر جدول شاد‌ترین مردم جهان قرار دارد. اما دلیل این مساله چیست؟ رسانه‌ آمریکایی CNBC در گزارشی به سراغ این موضوع رفته است.

یک واقعیتی وجود دارد و آن این است که در شادترین کشورهای جهان راه انداختن کسب و کار و رسیدن به سود از کشورهای غمزده و در رتبه‌های پایین شادی آسان‌تر است. همچنین توجه داشته باشید که یکی از دلایل عمده شادی مردم در کشورهای شاد، سطح رفاه آنها و آسانی راه‌اندازی کسب وکارهای خصوصی است.

10 سال است که هر سال گزارشی از شادترین کشور جهان توسط انتشارات بین‌المللی WHR منتشر می‌شود. در گزارش‌های Report Happiness World در پنج ســال اخیر، فنلاند به عنوان شادترین کشور در جهان معرفی شده است.

چرا در فنلاند مردم شاد هستند؟

 فرانک مارتال از متخصصان روانپزشکی است. او در مطلبی در CNBC درباره دلایل شادبودن مردم در فنلاند نوشته است.

فرانک مارتال می‌گوید مردم اغلب از او درباره چرایی شاد بودن مردم در فنلاند می‌پرسند. او توانسته به 3 عامل مهم درباره شاد بودن مردم در فنلاند اشاره کند. دلایلی که هرچند از امور تجاری و اقتصادی فاصله دارد اما از زمینه‌سازها در این زمینه برای بهره‌برداری بیشتر از بازارها و به سود رسیدن کسب وکارهاست. اما نکته مهم درباره این سه عامل، این است که مردم فنلاند هرگز دست به این کارها نمی‌زنند. در واقع اجتناب مردم در این کشور از انجام این سه کار است که از نظر مارتال، به شادبودن آنها منجر شده است.

======

فنلاند

======

به بیانسادهتر، مردم کشور فنلاند سه کار را برای شاد بودن انجام نمیدهد.

با این سه کار آشنا شویم:

۱. خودمان را با دیگران مقایسه نمی‌کنیم

یک مثال معروف در کشور فنلاند وجود دارد که می‌گوید هیچوقت خودت را مقایسه نکن و

شادی‌های خود را جار نزن. مردن این کشور شاد بودن را در قلب خود حفظ می‌کنند به ویژه زمانی که بحث مســائل مادی و ثروت پیش می‌آید. آنها کمتر از شاد بودن به دلیل ثروتمند بودن حرف می‌زنند. مارتال می‌گوید یک بار یکی از ثروتمندان در فنلاند را دیده که فرزندش را در کالسکه‌اش گذاشته بوده و آن را هل می‌داده تا وارد ایستگاه مترو شود.

برای این فرد ثروتمند خرید یک دســتگاه خودروی مدل بالا و رفت و آمد با آن هیچ محدودیتی نداشته اما او حمل و نقل عمومی را انتخاب کرده بود. این در واقع چهره همه افراد موفق در فنلاند است. آنها شبیه به دیگران زندگی می‌کنند. همین! مارتال می‌گوید برای تقویت این ویژگی برای هرچه شادتر بودن باید بر چیزهای شاد تمرکز کرد و از موفقیت ظاهری فاصله بگیرید. نخستین گام برای خوشحالی این است که معیارها و استانداردهای خودتان را بسازید به‌جای اینکه خودتان را با دیگران مقایسه کنید.

۲. در فنلاند طبیعت را فراموش نکرده‌ایم

مارتال می‌گوید در سال ۲۰۲۱ ، حدود ۸۰ درصد از مردم فنلاند از اهمیت طبیعت در زندگی خود گفته‌اند. آنها گفته‌اند طبیعت به آرامش فکری، انرژی و راحتی آنها کمک کرده است. در تابستان کارمندان چهار هفته تعطیل هستند. خانواده‌ها در این مدت ساک و کوله‌پشتی‌های خود را می‌بنند و به دل طبیعت می روند. نکته جالب هم این است که برای آنها هرچه امکانات رفاهی در مقصد کمتر باشد، برای آنها بهتر است. آنها در این چهار هفته خودشان را در طبیعت بدون برق و گاز غرق می‌کنند. مارتال می‌گوید خودش در هلسینکی در نزدیکی پارکی زندگی می‌کند و هر روز برای پیاده روی به این پارک می رود.

در این زمینه بخوانید

برای سواد مالی نیاز به دانشگاه رفتن نداریم | نکات کلیدی

=========

فنلاند

=============

۳. ما اعتماد می‌کنیم

مارتال می‌گوید بررسی‌ها نشان می دهد هرچه سطح اعتماد در جامعه ای بالاتر برود، مردم در آن جامعه شادتر هستند. برای سنجش سطح اعتماد در جوامع یک آزمایش ساده اجرا می شود. آزمایشی به اسم کیف پول گمشده. این آزمایش در سال 2022 در کشــورهای مختلف جهان اجرا شده است. 192 کیف پول را در 16 شــهر بزرگ در جهان رها کرده اند. در هلسینکی در فنلاند، از 12 کیف پول گمشده، 11 کیف پول به صاحبش بازگردانده شده است.

مردم فنلاند به یکدیگر اعتماد دارند و با هم صادقانه رفتار می کنند. اگر لپ تاپ خود را در کتابخانه جا گذاشته اید، یا تلفن همراه تان را در قطار گم کرده اید، جای نگرانی نیست. میتوانید اطمینان داشته باشید که گمشده های شما به شما بازمی گردد. در فنلاند سطح امنیت و اعتماد به اندازه‌ای بالاست که حتی بچه ها بدون نظارت در بیرون از خانه بازی می کنند و با اتوبوس های عمومی به مدرسه می روند.

منبع: مجله آینده‌نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *