کتاب الکترونیک چه مزیت‌هایی دارد؟ | به نفع زمان، به نفع زمین

زمان مطالعه: 2 دقیقه

کتاب الکترونیک یکی از مهم‌ترین تغییراتی که فناوری‌ها در زندگی ما ایجاد کرده است. تا قرن‌ها پیش همیشه کتاب‌خانه‌ها یکی از اماکن پرکاربرد انسان بود. حالا کتاب‌های الکترونیک بیش از گذشته در دسترس هستند. اما خواندن آن چه مزایایی می‌تواند داشته باشد؟ در این مطلب بخوانید.

کتاب‌ الکترونیک فواید محیط‌زیستی دارد

فواید محیط‌زیستی  کتاب‌ الکترونیکی، بر کسی پوشیده نیست. تولید کاغذ به شکل سنتی منجر به قطع درختان می‌شود و از طرف دیگر، برخی کشورها از جمله ایران چاپ کتاب توجیه اقتصادی، موضوعی و براساس نیاز مخاطب ندارد. پس چه بهتر که برخی از کارکرد‌های کتاب ( کتاب‌های سازمانی، پایان‌نامه‌ها و…) به صورت الکترونیک منتشر شود و مخاطبان خاص آن به این روش سراغ این کتاب‌ها بروند.

هزینه‌ها را کاهش می‌دهد

هزینه تولید کتاب، هزینه تقریبا بالایی است. هزینه‌ها و امکانات که صنعت چاپ در کشورها را رونق دارد و حالا همه بر استفاده افراطی از آن اتفاق نظر دارند. کتاب الکترونیک تا حد زیادی باعث کاهش هزینه‌ها شده است.

همیشه در دسترس

یکی از مزیت های کتاب به صورت کلی و به صورت سنتی در دسترس بودن ان است. حالا کتاب الکترونیک این خاصیت‌ را از نسخه فیزیکی و سنتی کتاب به عاریت گرفته است.
کتاب الکترونیک با همه‌گیری استفاده از تلفن‌های هوشمند، کامپیوترهای شخصی و… درجه دسترسی بالایی دارد.

در این زمینه بخوانید

پادکست های رادیو آوای ایران زمین

====

کتاب الکترونیک

====

امکان جستجو و نشانه گذاری هوشمند در کتاب

این قابلیت خیلی از دانشجوها و اساتید دانشگاه را مجذوب استفاده از کتاب الکترونیک کرده است.
براساس این قابلیت چیزی از دست شما در نمی‌روند. البته این قابلیت مربوط به نسخه‌های جدیدتر کتاب‌های الکترونیک است و اگر متن‌های قدیمی کتاب‌های الکترونیک به صورت تصویر ذخیره شده باشد، امکان جست‌وجو ندارند.

محدود به متن نیستند

نسخه‌های جدید کتاب‌های الکترونیک، امکانات جدید و متنوع‌تری را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد. لینک‌سازی و لینک به بیرون، قابلیت پخش صدا و ویدئو و ورق خوردن تصاویر.
براساس این قابلیت‌ها شما محدود به متن نیستید.

امکان شخصی سازی آنچه کتاب الکترونیک را متفاوت می‌کند

یکی از مهم ترین مزایای کتاب الکترونیک، قابلیت شخصی‌سازی آن است. در واقع این مزیت بیش از همه کتاب الکترونیک را در مقایسه با نسخه سنتی آن متفاوت می‌کند. در کتاب الکترونیک است که شما اقدام به تغییر نور زمینه، تنظیم تصویر زمینه زیبا، اندازه قلم و… می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *