کدام اصناف از پرداخت کارمزد تراکنش کارتی معاف هستند؟ 13 صنف

زمان مطالعه: 3 دقیقه

بانک مرکزی جزئیات جدیدی از اصنافی که از پرداخت کارمزد تراکنش کارتی معاف هستند را منتشر کرد. این اصناف هنگام خرید کارتی کارمزدی پرداخت نخواهند کرد.

از ابتدای تیرماه ۱۴۰۲، براساس طرح اصلاح نظام کارمزد بانک مرکزی، دارندگان دستگاه‌های کارت‌خوان در سراسر کشور موظف به پرداخت کارمزد شده‌اند.
اما بانک مرکزی، 13 صنف را از پرداخت کارمزد تراکنش کارتی معاف کرده است.

کدام اصناف از پرداخت کارمزد تراکنش کارتی معاف شدند؟

 1. نانوایی‌ها
 2. سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های محصولات غذایی و خواروبار فروشی
 3. داروخانه‌ها، بیمارستان‌ها و خدمات درمانی
 4. جایگاه‌های سوخت اتوماتیک و فروشندگان سوخت
 5. فروشگاه‌های تجهیزات ساخت کاردستی و صنایع دستی هنری
 6. حمل و نقل درون و حومه شهر، تاکسیرانی و کرایه اتومبیل
 7. مدارس ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان
 8. روزنامه‌فروشی‌ها و دکه‌های روزنامه
 9. دفتر خدمات مخابراتی محلی و راه‌دور
 10. انجمن‌ها و اتحادیه‌های مدنی، اجتماعی و موسسات خیریه
 11. فروشگاه محصولات رسانه‌ای، کتاب، روزنامه، فیلم، موسیقی
 12. عوارض راه، پارکینگ، پارکومتر و گاراژ
 13. وجوه دولتی، قوه قضاییه و شرکت‌های خدماتی (آب، برق، گاز)

بر اساس ابلاغ بانک مرکزی پذیرندگان فروشگاهی از امروز باید به ازای تراکنش‌های تا سقف ۶۰۰ هزار تومان مبلغ ۱۲۰ تومان و برای تراکنش‌های بالاتر از سقف تعیینی، دو ده هزارم مبلغ تراکنش به شبکه پرداخت، کارمزد پرداخت کنند. همچنین در این بخشنامه تاکید شده حداکثر کارمزد پرداختی در نظام جدید کارمزد از سوی پذیرنده، مبلغ چهار هزار تومان خواهد بود و به دارنده کارت کارمزد تعلق نمی‌گیرد. بانک مرکزی از امکان تخفیف ۳۰ درصدی بانک‌ها به پذیرندگان در پرداخت کارمزد خبر داده است.

کارمزد تراکنش کارتی چقدر است ؟

بر اساس شیوه‌نامه جدید نظام کارمزد یا کارمزد تراکنش خرید کارتی که با هدف برقراری تعادل و تناسب میان خدمات دریافت شده و تقبل هزینه‌های گسترش و پایداری زیرساخت‌های شبکه پرداخت الکترونیکی تنظیم شده، دارندگان دستگاه‌های کارتخوان به ازای هر تراکنش خرید از ۱۲۰۰ تا حداکثر سقف تعیین شده بسته به مبلغ تراکنش، کارمزد پرداخت می‌کنند.

 به عبارت دیگر کف این کارمزد تا تراکنش‌های ۶ میلیون ریال ۱۲۰۰ ریال و برای تراکنش‌های بالاتر به صورت پلکانی تا سقف تعیین شده، خواهد بود.

لازم به تاکید است با توجه به اصلاحات انجام‌شده همچنان شبکه بانکی و بانک پذیرنده، بالاترین سهم را در پرداخت کارمزد تراکنش‌های خرید کارتی برعهده دارد.

همچنین تاکید می گردد بر اساس دستور العمل جدید، کارمزد قابل اخذ از دارنده کارت صفر است.

مطابق با جدول زمانی اجرای این بخشنامه، اصلاح نظام کارمزد پذیرندگان به صورت مرحله‌ای اجرا خواهد شد و تراکنش‌های با مبالغ بالا در اولویت اجرا هستند. همچنین تا اطلاع ثانوی پذیرندگان صنف نانوایی و سوپرمارکت از پرداخت کارمزد مستثنی شده‌ و سهم این صنوف همچنان توسط بانک پذیرنده پرداخت خواهد شد.

براساس این طرح و بررسی‌های بانک مرکزی، بخش زیادی از دارندگان دستگاه‌های کارتخوان حداقل کارمزد را پرداخت خواهند کرد. همچنین گفته می‌شود، در فاز‌های بعدی،‌ برخی از اصناف معاف شده، نیز باید کارمزد تراکنش کارتی پرداخت کنند.

 • بر اساس مصوبه جدید کارمزد تراکنش خرید، مجموع هزینه کارمزد پرداختی مورد انتظار درخصوص  ۴۸ درصد از ترمینال‌ها (تعداد کل پایانه ها: ۸.۱۲۸.۹۲۸ دستگاه), کمتر از مبلغ ۱۰.۰۰۰ ریال روز به ازای هر پایانه خواهد بود.
 • همچنین بر اساس این مصوبه انتظار می­رود ۷۸ درصد از کل پایانه  ها کمتر از مبلغ ۲۰.۰۰۰ ریال در روز هزینه کارمزد پرداخت نمایند.
 • انتظار می رود تنها ۲۲ درصد از پایانه ها (معادل تعداد ۳.۰۷۹.۱۵۵ پایانه) کارمزدی بالاتر از ۲۰.۰۰۰ ریال در روز پرداخت خواهند نمود. سهم مبلغی تراکنش های این پایانه ها ۵۲ درصد از کل مبلغ تراکنش های خرید کارتی می باشد.
 • تاکید بر هدایت حجم بیشتر کارمزد دریافتی مورد انتظار به تراکنش های حجیم در صنوف با مبالغ تراکنش بیش از ۱۰ میلیون تومان مانند: موسسات غير مالي ارز، حواله غيرالکتريکي، چک مسافرتي، پس انداز و صندوقهاي سپرده گذاري، دلالی و فروشگاههای سکه و تمبر.

در این زمینه بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *