15شغل پر درآمد که 17 سال پیش وجود نداشتند

زمان مطالعه: 8 دقیقه

شغل پر درآمد امروزی چه شغلی است؟ اگر به سال 2002 فکر کنیم، متوجه می‌شویم که خیلی هم دور نیست ولی 17 سال از 2002 می‌گذرد و اگر دقت کنیم متوجه می‌شویم که در این 17 سال چه پیشرفت عظیمی صورت گرفته است.

این 17 سال مسیری طولانی برای بشر بوده است و جایگاه فعلی را مدیون این پیشرفت 17 ساله هستیم.

مدیریت شبکه‌های اجتماعی

جایگاهی که شبکه های اجتماعی در عصر حاضر در زندگی مردم دارند بر کسی پوشیده نیست. اما همین جایگاه فعلی، بخش اندکی از جاه طلبی های موسسان این شبکه ها است. تا سال 2004 فیس بوکی وجود نداشت، تا سال 2006 هم توئیتر تاسیس نشده بود و قبل از سال 2010 اینستاگرام وجود نداشت.

اگر سال 2002 می گفتی مدیر شبکه های اجتماعی، شاید عده ی بسیاری در جهان به شما می خندیدند. اما امروز این موقعیت شغل پر درآمد ، بسیار پر طرفدار و البته پر تقاضا است. افراد حاضر در این حوزه معمولا بین 50 تا 57 هزار دلار در سال درآمد دارند که عدد بسیار جالبی است.

شغل پر درآمد محقق اطلاعات

اگرچه عبارت محقق اطلاعات از سال های دور و دهه 1960 میلادی وجود داشته است اما امروزه تعریف آن تغییر نموده و شرح فعالیت آن به انجام اموری چون تحلیل، تصفیه و جمع آوری حجم بسیار زیادی از اطلاعات باز می گردد. این موقعیت شغلی تا سال 2000 میلادی مانند آنچه امروزه فراگیر است فراگیر نشده بود.
در این زمینه بخوانید
داده کاوی چیست؟

هم اکنون و در سال 2019 محقق اطلاعات به یکی از پر تقاضاترین سمت های شغلی تبدیل شده است که شرایطش با سال 2000 اصلا قابل قیاس نیست. این موقعیت شغلی توانسته است از سال 2000 تا کنون برای دو سال پیاپی لقب بهترین شغل آمریکا را برای خود کند و یک شغل پر درآمد در این کشور محسوب می‌شود.

تولید کننده پادکست

مشاغل مرتبط با تولید پادکست به دلیل ضریب بالای درگیری مخاطب را می‌توان یک شغل پر درآمد در نظر گرفت. پادکست ممکن است آن چنان که باید و شاید در ایران جا نیفتاده باشد، اما در بسیاری از نقاط جهان و حتی ایران، بسیاری زندگی بدون پادکست را نمی توانند تصور کنند. ایده ی تهیه برنامه های صوتی که بر اینترنت مبتنی هستند به دهه ی 1980میلادی باز می گردد اما تا سال 2004 این موضوع فراگیر نبود و بعد از آن بین همه فراگیر شد.

پادکست ها امروز دیگر فقط یک سرگرمی نیستند، بلکه به روشی برای کسب درآمد میلیون دلاری تبدیل شده است. اگر به تهیه کردن پادکست علاقه دارید می توانید وارد این حوزه شوید و جز افرادی شوید که در آمد بالایی در سال از این راه دارند.

اپ دولوپر یا توسعه دهنده اپلیکیشن

امروزه استفاده بسیار و کاربرد فراوان گوشی های هوشمند در جهان بر کسی پوشیده نیست. در واقع تلفن های همراه با زندگی همه ما به نوعی پیوند خورده و ما تقریبا برای هر کاری نیازمند آن هستیم. اموری مثل ایمیل زدن یا ایمیل خواندن، بازی کردن، سر زدن به شبکه های اجتماعی، عکس گرفتن و بسیاری کار های دیگر. این تکنولوژی تا سال 2007 میلادی به شکل های دیگری موجود بود اما با عرضه آیفون اپل شکل دیگری به خود گرفت.

آن زمان کسی از فروشگاه های اپلیکیشن مانند اپل استور و گوگل پلی خبری نداشت، اما امروز کمتر شرکت و کمپانی وجود دارد که اپلیکیشن موبایل نداشته باشد.

افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند و این اپلیکیشن ها را تولید و از آن ها پشتیبانی می کنند، توسعه دهنده اپلیکیشن نام دارند که پول بسیار خوبی در قبال کاری که می کنند دریافت می کنند. این دسته از افراد در آمریکا به طور میانگین حدود 100 هزار دلار دستمزد در سال دریافت می کنند که مبلغی فوق العاده است و یک شغل پر درآمد محسوب می‌شود.

15شغل پر درآمد که 17 سال پیش وجود نداشتند

راننده تاکسی اینترنتی یک شغل پر درآمد ؟

شاید در نگاه اول با خود بگویید این شغل یک شغل پر درآمد نیست. اگر به دنبال کسب درآمدی جانبی هستید یا می خواهید کل هزینه های زندگی خود را تامین کنید، رانندگی تاکسی های اینترنتی به شغلی پر طرفدار و محبوب تبدیل شده است.

این موضوع در حالی است که تنها 7 سال از تاسیس تاکسی های اینترنتی در جهان می گذرد. کار کردن در این حوزه مزیت های بسیاری از جمله، ساعت کاری منعطف، پاداش های سخاوتمندانه و مدیر خود بودن دارد که بسیاری را به سمت این شغل سوق داده است.

کارهای مربوط به هوش مصنوعی

سال 2002 مفهومی جدید به دنیای تجارت معرفی شد که هوش مصنوعی نام داشت. از زمان عرضه تا کنون هوش مصنوعی به یکی از کلمات کلیدی مهم جهان تبدیل شده که سرعت پردازش کامپیوتری و اطلاعات عظیم به انقلابی در زمینه هوش مصنوعی تبدیل شده است.

در حال حاضر مشاغل مختلفی در حوزه هوش مصنوعی وجود دارد که از جمله ی آن می توان به مهندسی هوش مصنوعی، مدیر پروژه هوش مصنوعی و کپی رایتر بات چت اشاره نمود. یک شغل پر درآمد که آینده ساز هم هست.

مدیر استخدام

در سال 2007 میلادی تجارت هایی مانند Glassdoor باعث شدند پروسه ی به دنبال شغل گشتن بسیار بسیار شفاف شود. با بالا رفتن رقابت بر سر استعداد ها، رقابت بین شرکت ها بر سر اینکه محیط کاری خود را بهتر نشان دهند، بالا گرفت و نیاز به موقعیت شغلی مدیر استخدام ایجاد گردید.

در این زمینه بخوانید
لینکدین چطور به ما کمک می‌کند؟

پس از این موضوع شرکت ها شروع به استخدام افراد بیشتر برای مدیریت برندشان در زمینه استخدام نمودند. اهمیت این موقعیت شغلی در شرکت‌ها حالا آن را تبدیل به یک شغل پر درآمد کرده است.

معماری فضای ابری

اگر تا سال 2002 از مردم سوال می کردی که فضای ابری چیست، خیلی ها با تعجب به ابرهای آسمان اشاره می کرده و با لبخند به شما پاسخ می دادند.

اکثر پلتفرم های ابری تا اوایل سال های 2000 میلادی وجود خارجی نداشتند اما امروز تقاضا برای این تکنولوژی ها سر به فلک کشیده است و در کنارش شغلی به نام معمار فضای ابری ایجاد شده که درآمد بسیار خوبی هم دارد. اگر این حرفه ی شغلی را دنبال کنید می توانید در سال به درآمد 140 هزار دلاری برسید که عددی فوق العاده است و یک شغل پر درآمد محسوب می‌شود.

تحلیل گر سئو

حتما تا به حال کلمه ی بهینه سازی موتورهای جستجو که مخفف عبارت search engine optimization و به اختصار Seo  است را زیاد شنیده اید. زمانی که تازه موتورهای جستجو به وجود آمده و شروع به فعالیت نموده بودند، سئو عبارت غریبی بود که کسی با آن آشنایی نداشت اما اگر در زمان سفر کرده و پا به پای پیشرفت موتور های جستجو جلو بیاییم، در می یابیم که این شغل امروز یکی از مهم ترین شغل های حوزه کسب و کارهاست.

تحلیل گران سئو وظیفه دارند تا بر روی کلمات کلیدی که صاحب کسب و کار برایشان مشخص می کند کار نموده و سپس آن را به صفحات بالایی گوگل بیاورند. آن ها موظفند به صاحب کسب و کار اطمینان بدهند که از وب سایتشان بازدید می شود و در ازای این فعالیت ها عددی معادل 55 هزار دلار در سال دریافت کنند و یک شغل پر درآمد محسوب می‌شود.

مبلغ توسعه دهنده

مبلغ توسعه دهنده یکی از عباراتی بود که در دهه 90 میلادی مورد استفاده قرار می گرفت. اما در سال های پایانی دهه 2000 میلادی با ظهور اپلیکیشن های موبایل کم کم سخن از این شغل به میان آمد که کارش ترغیب مردم به توسعه هر چه بیشتر یک تکنولوژی خاص بود.

مبلغ های توسعه دهندگی معمولا در نمایشگاه های متعدد شرکت نموده، با بهترین افراد در حوزه صنعت ارتباط برقرار می کنند و با توسعه دهندگان دیگر در پروژه های هیجان انگیز دیگر همکاری دارند. درآمد این افراد در این موقعیت شغلی چیزی معادل 114 هزار دلار در سال است که مبلغ قابل توجهی است..

مدیر محتوا

مدیران محتوا افرادی هستند که بر محتوای تولید شده در سازمان خود نظارت نموده و از مطابقت آن با استاندارد ها و خط مشی های شرکت اطمینان حاصل می کنند. اوایل دهه 2000 میلادی و زمانی که مردم جهان در حال انس گرفتن با اینترنت بودند، خبری از چنین موقعیت شغلی نبود و شاید کمتر کسی باور می کرد چنین شغل هایی روزی اصلا وجود داشته باشند چه برسد به اینکه پر درآمد هم باشند.

امروز، مدیران محتوای وب سایت هایی چون، فیسبوک، یوتوب و حتی Glassdoor  از مهم ترین مهره های این سازمان ها هستند.

دستیار مجازی

هیچ چیز بهتر و راحت تر از کار کردن داخل خانه نیست. هیچ احتیاجی نیست که صبح زود از خواب بیدار شوید، لازم نیست عجله کنید، احتیاجی نیست در ترافیک بمانید و حتی لازم نیست پیژامه خود را از تن در بیاورید. این ها تنها چند خاصیت فعالیت در منزل هستند.

اما بدون پیشرفت های حاصل شده در تکنولوژی از اوایل سال 2000 میلادی، بدون پردازش ابری، بدون کنفرانس های ویدیویی و بدون اینترنت بی سیم خانگی خانه نشینی برای دستیاران، بسیار سخت و باور نکردنی بود. در واقع دستیار مجازی فردی است که بعضی از امور را در خانه و به صورت دور کاری انجام می دهد و یک شغل پر درآمد محسوب می‌شود.

پزشک دورکار

پیشرفت های متعددی که در زمینه تکنولوژی ایجاد گردید و راه را برای دستیار مجازی باز نمود، پزشکی از راه دور را نیز برای اولین بار در جهان، امکان پذیر نمود. پزشکان دور کار در آرامش منزل خود و از راه دور به بیمار خود مشاوره می دهند.

بر اساس تحقیق که در آمریکا انجام گردیده است، مشخص شده که 19 درصد بیماران حداقل یک بار با پزشک خود در تماس بوده اند و این رقم روز به روز در حال افزایش است. پیش بینی می شود ارزش بازار پزشکی از راه دور به 38 میلیارد دلار در سال برسد و یک شغل پر درآمد محسوب می‌شود.

مشاغل مربوط به خودورهای خودران

در اوایل قرن بیست و یک میلادی خودرو های خودران را می توانستیم در فیلم های تخیلی ببینیم و خبری از به واقعیت تبدیل شدن این رویا نبود. اما امروز این خودرو ها به و یک واقعیت تبدیل شده و در خیابان ها تردد می کنند. گرچه هنوز قوانین محکمی برای این خودرو ها در جهان اعمال نشده است، اما آن ها اجازه تردد بدون راننده را ندارند.

با توجه به پیشرفت های چشم گیری که در این عرصه انجام پذیرفته، فرصت چندانی تا انفجار این مهم باقی نمانده و زمانی که وقت همه گیر شدن این تکنولوژی فرا برسد، احتمالا بسیاری از مردم جهان علاقه خواهند داشت تا در صنعت خودورهای خودران فعالی باشند و شاید خود شما هم یکی از این علاقمندان باشید.

بازاریاب محتوا

بازاریابی محتوا حداقل صد سال است که از مشاغل مهم در سطح جهان محیوب می شود. حتی مستنداتی تاریخی نیز یافت می شود که بر اساس آن ریشه ی این شغل به 1700 میلادی باز می گردد. اما جالب است بدانید که عبارت بازاریابی محتوا که امروز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، تا سال 1996 میلادی به کل وجود نداشت و استفاده نمی شد.

متخصصین بر این باور هستند که در اواخر دهه 2000 میلادی بود که به واسطه ی ظهور شبکه های اجتماعی متعدد، این شغل شکل گرفت و اکنون از اهیمت زیادی برخوردار گشته است. درآمد افرادی که در این زمینه مشغول به فعالیت هستند بسیار بالاست و یک شغل پر درآمد محسوب می‌شود. هر روز به افرادی که برای فعالیت در این حوزه علاقه نشان می دهند، افزوده می شود.

افراد شاغل در حوزه دیجیتال مارکتینگ

در سالیان دور زمانی که صحبت از بازاریابی به میان می آمد، ذهن همه به سمت افرادی می رفت که در خیابان ها به راه می افتاده و محصولی را به صورت حضوری در مکان های مختلف پرزنت می نمودند. یا مثلا افرادی که با تماس های تلفنی محصولی را پرزنت می نموده و برای فروش آن بازاریابی می کردند.

گرچه هنوز هم بازاریابی تلفنی وجود دارد، اما با پیشرفت تکنولوژی و ظهور شبکه های اجتماعی و اینترنت، بازاریابی شکلی دیگر به خود گرفته است. امروز بازاریابی به صورت انجام کارها، تولید محتوا و تبلیغات در بستر اینترنت و شبکه های اجتماعی انجام می شود و نسبت به گذشته کاملا دگرگون شده است.

امروزه اگر کسی بخواهد خریدی انجام دهد، اولین کاری که می کند این است که در اینترنت سرچ می کند. افرادی که در زمینه دیجیتال مارکتینگ قوی تر عمل کرده باشند، نتایج بالای گوگل را مال خود می کنند و به همین واسطه فروش بالاتری خواهند داشت.

با توجه به تغییر عادات مردم و استفاده از اینترنت و شبکه های اجتماعی، دیجیتال مارکتینگ اهمیت بسیار زیادی پیدا نموده است و شغل های متعددی در این زمینه نیز ایجاد گردیده است. فعالیت در حوزه دیجیتال مارکتینگ طرفداران بسیاری دارد و هر روز هم بر طرفداران این شغل افزوده می شود. با توجه به نیاز روز افزون به تبلیغات و بازاریابی در حوزه دیجیتال، آینده ی بسیار روشنی برای این موقعیت های شغلی در سراسر جهان وجود دارد و یک شغل پر درآمد محسوب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *