با بانک جی‌پی مورگان چیس ، غول بانکداری آمریکا آشنا شوید

زمان مطالعه: 4 دقیقه

بانک جی‌پی مورگان چیس یک هلدینگ مالی بزرگ و بانک مهم در جهان است. بانکی که یک نقطه تمایز مهم با سایر بانک‌ها دارد، ادغام پشت ادغام.

در قسمت اول معرفی مهم‌ترین بانک‌های جهان به بررسی و معرفی بانک صنعتی و تجاری چین پرداختیم.
حالا در قسمت دوم، سراغ یکی از غول‌های بانکداری در غرب رفتیم. بانک جی‌پی مورگان چیس .

====

بانک جی‌پی مورگان چیس

====

تاریخچه بانک جی‌پی مورگان چیس

بانک جی‌پی مورگان چیس تاریخچه عجیب و متفاوتی در مقایسه با سایر بانک‌های مهم جهان دارد. بانک جی‌پی مورگان چیس بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد و بعد از جنگ جهانی دوم جز اولین نهادهای پولی و بانکی بود که با افتتاح دفتر خارجی خود در کشور آلمان جنگ‌زده، در طبل پایان جنگ و بازگشت به زندگی کوبید.


ریشه‌های تأسیس جِیپی مورگان چیسJPMorgan Chase به سال ۱۷۹۹ بازمی‌گردد. اما نکته مهم در باره این هلدینگ بزرگ مالی این است که این مؤسسه در نتیجه ادغام‌های بسیار زیاد بانک و شرکت خدمات مالی تشکیل شده‌است، اما شکل کنونی آن، حاصل ادغام کمیکال بانک و چیس منهتن بانک، سپس خریداری هر ۲ بانک توسط شرکت جی. پی. مورگان اند کو. و در نهایت ادغام هر ۳ مؤسسه در سال ۲۰۰۰ است.
شعبه مرکزی این بانک در حال حاضر در منهتن در نیویورک آمریکاست.

تاریخچه بانک جی‌پی مورگان چیس

نوع سهامی: عام

دفتر مرکزی: منهتن، نیویورک، آمریکا

مدیرعامل کنونی: جیمی دایمن

محصولات استراتژیک: بانکداری خرد، بانکداری شرکتی، بانکداری سرمایه‌گذاری، بانکداری اختصاصی، مدیریت ریسک، تامین مالی، صرافی، کارت اعتباری

درآمد: ۱۰۹.۲ میلیارد دلار
سود خالص: ۱۷.۹ میلیارد دلار
مجموع دارایی: ۲.۴ تریلیون دلار

تعداد کارمندان و نیرو انسانی مستقیم: ۲۵۵ هزار نفر

====

بانک جی‌پی مورگان چیس

====

جی‌.پی‌ مورگان که بود؟

جان پیرپونت مورگان یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌داران آمریکایی در حوزه‌های متنوع صنعتی بود. این شخص یکی از برجسته‌ترین چهره‌های مالی جهان قبل از جنگ جهانی اول، نیز شناخته می‌شود. او چندین راه آهن بزرگ را سازماندهی کرد و با تأمین مالی و کمک به ادغام صنعتی، باعث تشکیل شرکت‌های فولاد ایالات متحده، اینترنشنال هاروستر و جنرال الکتریک شد.او سازمان بین‌المللی دریایی-تجاری (IMM) را با ادغام خطوط کشتیرانی فرا اقیانوس اطلس همچون ستاره سفید، سازماندهی کرد. جالب است بدانید که مورگان در سال 1912 اولین و آخرین سرویس کشتی تایتانیکِ ستاره سفید را برای سفر رزرو کرد که به خاطر بیماری مجبور به لغو آن شد.

یک هلدینگ به تمام معنا

یکی از نکات بسیار مهم درباره این بانک این است که، هلدینگ کنونی جی‌پی مورگان از ادغام حدود ۱۲۰۰ موسسه قبلی بنا شده است. در واقع تاریخچه ادغام‌ها در این هلدینگ بزرگ مالی، برای خود تاریخچه مفصلی است.
تصویر زیر تنها بخشی از ادغام‌های مهم شکل‌ گرفته در طول تاریخ ۲۰۰ ساله این هلدینگ مالی را نشان می‌دهد. این ادغام‌ها یکی از سنت‌ها استراتژی‌های هلدینگ بوده و بررسی ادغام‌ها نشان می‌دهد هرکدام از شرکت‌هایی که به این هلدینگ اضافه شده اند، هرکدام، در زمان خود با نوآوری‌هایی در ارتباط بودند.

اولین بانک متاورسی جهان

اواسط سال ۲۰۲۲ میلادی بود که بحث متاورس یکی از ترندهای مهم فناوری شد و پس از آن بانک جی‌پی مورگان چیس

ورود موفقیت آمیزی به متاورس داشت. جی‌پی مورگان با معرفی این دنیای مجازی به عنوان یک موقعیت یک تریلیون دلاری، به اولین بانک بزرگ متاورس تبدیل شد. تا جایی که کاربرانی که در دنیای متاورس دیسنترالند حضور دارند، با بازدید از مرکز خرید Metajuku می‌توانند پایگاه این بانک راه پیدا کنند. در این منطقه یک ببر در حال پرسه زدن است و تصویری از جیمی دیمون (Jamie Dimon)، مدیرعامل بانک جی‌پی مورگان نیز در آن جا حضور دارد. در گزارشی که از سوی این بانک ارائه شد، پایگاه بانک جی‌پی‌مورگان در دیسنترالند Onyx Lounge نام گرفت. همچنین در این گزارش موقعیت‌های تجاری مورد هدف جی‌پی مورگان  معرفی شد.

====

با بانک جی‌پی مورگان چیس ، غول بانکداری آمریکا آشنا شوید

====

چند نکته مهم درباره این بانک

  • این هلدینگ مالی، خدمات بانکداری سرمایه‌گذاری از جمله مشاوره در مورد استراتژی و ساختار شرکت، افزایش سرمایه در بازار‌های سهام و بدهی، مدیریت ریسک، بازارسازی در اوراق بهادار نقدی و کارگزاری و تحقیق را در تمامی بخش‌های بازار‌های سرمایه، ارائه می‌کند.
  • این بانک، 2.5 تریلیون دلار دارایی دارد و خدمات خود را در 100 کشور دنیا ارائه می‌دهد.
  • این بانک بر پایه رتبه بندی مجله فوربز، پس از اچ‌اس‌بی‌سی به‌عنوان دومین بانک بزرگ جهان شناخته شده است.
  •  سازمان ملل نیز بخش عمده‌ای از نیاز خود به خدمات بانکی را از طریق همین بانک برآورده می‌کند
  • موسسات اصلی تشکیل دهنده جی‌پی مورگان چیس شامل؛ بانک چیس منهتن، فرست شیکاگو بانک، شرکت جی. پی. مورگان اند کو.، بانک وان، موسسه مالی بر استرنز و شرکت بیمه واشینگتن میچوال، کمیکال بانک، بانک ملی دیترویت، بانک ملی تگزاس، پرو ویدیئن فایننشال و بانک گریت وسترن می‌باشند.
  • جی‌پی مورگان چیس به‌همراه بنک آو امریکا، سیتی‌گروپ و ولز فارگو در فهرستی تحت عنوان ۴ بانک بزرگ ایالات متحده، طبقه‌بندی می‌شوند.

در این زمینه بخوانید:

با بانک صنعتی و تجاری چین (ICBC) آشنا شوید | معرفی بانک های جهان (قسمت 1)

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *