با سیکل‌های زمانی تسویه ساتنا و پایا آشنا شوید | جدول

زمان مطالعه: 3 دقیقه

سیکل تسویه ساتنا و پایا از جمله سامانه‌های پر کاربرد در شبکه بانکی است. اما یکی از سوالات رایج درباره این سامانه‌ها سیکل‌های زمانی انتقال وجه است. در این مطلب با جزئیات کامل سیکل‌های زمانی انتقال وجه پایا و تسویه ساتنا آشنا شوید.

سیکل‌های زمانی تسویه ساتنا و پایا

 ساتناپایا
تعریفاین سامانه به منظور انتقال وجه مبتنی بر حساب با مبالغ کلان در شبکه بانکی کشور ایجاد شده است. ساتنا جایگزینی برای چک های رمزدار بین بانکی است.پایا برای انتقال الکترونیک وجوه خرد مبتنی بر حساب بین بانک ها برای مشتریان فراهم شده است.  
زمان پذیرشفقط در ساعات اداری شعب
خاتمه ساعت ۱۴:۱۵
در شعب در ساعات اداری
در همراه بانک و اینترنت باتک ۲۴ ساعته
سیکل‌های تسویهتسویه ساتنا
بین ۲ ثانیه تا ۲۰ دقیقه
پایا در روزهای کاری (شنبه تا پنجشنبه) در چهار مرحله انجام

چرخه اول ساعت 3:45
چرخه دوم ساعت 10:45
چرخه سوم 13:45
چرخه چهارم 18:45  
سقف مبلغ انتقالدر شعب نا محدوددر شعب بانک یا  همراه بانک و اینترنت بانک تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان
کارمزدکارمزد انجام خدمت ساتنا دو صدم درصد مبلغ انتقال وجه تا سقف 250.000 ریال است.  کارمزد انجام خدمت پایا یک صدم درصد مبلغ انتقال وجه از 2000 ریال تا سقف 25.000 ریال است.  
محدودیت دستور پرداخت های بین بانکی پایا محدودیت جغرافیایی نداشته و در تهران و شهرستان ها و یا بین شهرهای مختلف کشور، در تاریخ سر رسید با سرعت یکسان ارسال می شود.  

به این ۷ نکته در رابطه با دستور پرداخت بین بانکی ساتنا و پایا

۱. صادر کننده دستور پرداخت باید نزد یکی از شعب بانک دارای حساب باشد. تمامی حسابهای قرض الحسنه پس انداز، قرض الحسنه جاری، سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت و حسابهای کارت قابل پذیرش است.

۲. ارائه شبای مقصد توسط مشتری درخواست کننده دستور پرداخت بین بانکی ساتنا و پایا ضروری است.

۳. کارمزد انجام خدمت ساتنا دو صدم درصد مبلغ انتقال وجه تا سقف 250.000 ریال است.

۴. کارمزد انجام خدمت پایا یک صدم درصد مبلغ انتقال وجه از 2000 ریال تا سقف 25.000 ریال است.

۵. دستور پرداخت های بین بانکی پایا محدودیت جغرافیایی نداشته و در تهران و شهرستان ها و یا بین شهرهای مختلف کشور، در تاریخ سر رسید با سرعت یکسان ارسال می شود.

۶. استرداد وجه مورد انتقال پس از دستور پرداخت و صدور اسناد مربوطه به هیچ وجه امکان پذیر نیست.

۷. دستور پرداخت صادر شده پس از پذیرش آن توسط بانک قطعی و غیر قابل برگشت بوده و بانک متعهد است در تاریخ درخواست شده توسط مشتری (تاریخ موثر) وجه را به بانک ذینفع ارسال کند.

========

تسویه ساتنا

========

چرا شناسه شبا در این پرداخت‌ها اهمیت دارد؟

شبا شناسه‌ای است متشکل از 26 کاراکتر (حرف و عدد) که بر اساس استاندارد IBAN تدوین شده است. برای هر حساب بانکی، یک شبای به خصوص در شبکه بانکی کشور وجود دارد.

این شناسه که در کنار شماره حساب‌های فعلی قرار می‌گیرد، به منظور تسهیل و استاندارد‌سازی مبادلات بین بانکی داخلی و بین المللی تمامی بانک‌های کشور تعریف و تبیین شده است.

سامانه های دستور پرداخت الکترونیکی بین بانکی نظیر ساتنا و پایا، بر اساس شناسه شبا فعالیت می کنند.

شبا تمام اطلاعات یک شماره حساب معمولی را دارد. از این رو با داشتن شبا، بدون اینکه که نگران سایر جزئیات حساب باشید می‌توانید وجه را به آن منتقل کنید.

کد کنترلی تعبیه شده در شبا، یکی از ویژگی های آن است که امکان خطای مشتری و متصدی بانک درهنگام درج اطلاعات حساب یا واریز وجه به حساب های دیگر را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد.

طرف های تجاری با در اختیار داشتن شبای شما قادر خواهند بود بدون نیاز به ذکر کد شعبه، نوع حساب و اطلاعاتی نظیر آن، به صورت الکترونیکی وجهی را به حساب شما حواله کنند. بنابراین اعلام شبا به دیگران به جای در اختیار گذاشتن تعداد زیادی از اطلاعات مربوط به حساب، می تواند در دقت و سرعت ارسال حواله ها بهبود چشمگیری ایجاد کند.

با تن‌خواه کارت بانک ایران زمین آشنا شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *