سرمایه گذاری مالی با هوش مصنوعی | سلام به دنیای جدید!

زمان مطالعه: 3 دقیقه

هوش مصنوعی در حوزه سرمایه گذاری مالی ، چقدر می‌تواند آینده این صنعت را متحول کند؟ پاسخ‌ها به این سوال هم امیدوار کننده و هم ترسناک است.

یکی از حوزه‌های ورود هوش مصنوعی در بخش‌های تخصصی، ورود این ابر فناوری، به معامله گری است. تصور کنید، شما میزان سرمایه خود را به دستیار شخصی معامله‌گر خود می‌دهید، او برای شما سهام‌ها یا رمر ارزها و توکن‌ها را خرید و فروش می‌کند و شما سهمی از سود بازار می‌برید.
البته ماجراها به این سادگی‌ها هم نیست و شاید در قدم اول برای رسیدن به پاسخی درست برای نقش هوش مصنوعی در آینده صنعت سرمایه‌گذاری مالی باید به سراغ آنچه امروز از هوش مصنوعی بر می‌آید برویم.

===

سرمایه گذاری مالی

===

هوش مصنوعی چه ابزارهایی برای سرمایه گذاری مالی دارد؟

هوش مصنوعی (AI) ابزارهای متعددی در زمینه سرمایه گذاری مالی دارد. اما مهم‌ترین آنها به شرح زیر است.

1. قدرت تحلیل و پیش‌بینی آینده بازارها در سرمایه گذاری مالی

الگوریتم های طراحی شده در فناوری هوش مصنوعی یکی از مهم‌ترین کاربردهایش مربوط به تحلیل داده می‌شود. خصوصا داده‌های کلان. مساله‌ای که در داده کاوی امروز به خوبی از آن استفاده می‌شود.

 اما در حوزه سرمایه‌گذاری مالی و معامله‌گری هوش مصنوعی می توانند حجم زیادی از داده ها را تجزیه و تحلیل کنند و از آن برای پیش بینی روندهای آینده بازار و فرصت های سرمایه گذاری استفاده کنند.

 این همان نقطه شناخته شده و پر کاربرد هوش مصنوعی در بازارهای مالی است و خبر مهم این است که هم اکنون هم از این قدرت هوش مصنوعی بسیاری از شرکت‌ها بهره می‌برند.

2. نبض بازار و بررسی نگرش‌ها در سرمایه گذاری مالی

این کاربرد هوش مصنوعی در نوع خود بسیار عجیب است و شاید در نگاه اول ساختاری مافیایی داشته باشد. براساس این قابلیت هوش مصنوعی با استفاده از الگورتیم‌های از پیش تعیین شده خود، شروع به  تجزیه مقالات خبری و پست های رسانه های اجتماعی برای سنجش احساسات بازار می‌کند و بعد بر اساس بررسی‌های خود به الگو‌ها و پیش بینی هایی از حرکات بازار می‌کند.

قابلیت عجیبی که اگر در حوزه معامله گری فعال باشید، میزان اهمیت آن را درک می‌کند.
یکی از نکات مهم در معامله گری شناخت روند بازار، رفتارهای جمعی، گله‌ای و… است. حالا هوش مصنوعی با دلیل و برهان نبض بازار و بررسی نگرش‌ها را بررسی می‌کند و نتیجه گیری می‌کند.

===

سرمایه گذاری مالی

===

3. مشاوران رباتیک شخصی

این کاربرد یکی از زمینه‌هایی است که توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی برای جذب درآمد پایدار روی آن حساب کرده‌اند. مشاوران رباتیک مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند توصیه‌های سرمایه‌گذاری شخصی‌شده را بر اساس میزان تحمل ریسک، اهداف سرمایه‌گذاری و سایر عوامل به مشتریان ارائه دهند.

حتی می توانند درصد موفقیت یا سودآوری را برای شما مشخص کنند و خودشان هم در فرآیند‌های معامله گری، نقش اصلی را ایفا کنند.

4. تشخیص تقلب و کلاهبرداری

در این حوزه هوش مصنوعی خدماتش را به نفع عامه و در راستای شفافیت و البته سلامت بازارهای مالی ایفا خواهد کرد.

 کمک گرفتن از هوش مصنوعی در حوزه کشف تقلب و کلاهبرداری، هم اکنون هم شروع شده و الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توانند موارد بالقوه کلاهبرداری در تراکنش‌های مالی را علامت‌گذاری کنند و از ضرر و زیان جلوگیری کنند.

 به این قابلیت می‌توان کشف شگرد های پول شویی را هم اضافه کرد.

5. معاملات خودکار و الگوریتمی

این قابلیت هوش مصنوعی برای کسانی که در حوزه رمز ارزها خرید و فروش دارند، قابلیت آشنایی است. معاملات  الگوریتمی به شکلی است که هوش مصنوعی می تواند داده های بازار را در زمان واقعی تجزیه و تحلیل کند و معاملات را به صورت خودکار بر اساس قوانین از پیش تعریف شده انجام دهد.

6. مدیریت پورتفولیو

هوش مصنوعی به خوبی می‌تواند یاد بگیرد که همه تخم مرغ‌های شما را در یک سبد نگذارد. ابزارهای مدیریت پورتفولیو مبتنی بر هوش مصنوعی می توانند سبدهای سرمایه گذاری را نظارت و تجزیه و تحلیل کنند و بر اساس شرایط بازار تنظیمات را پیشنهاد دهند.

در این زمینه بخوانید

هوش مصنوعی با آینده بانکداری چه می‌کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *