شهر هوشمند چه خدماتی را به ما می‌دهد؟ 6 نکته

زمان مطالعه: 3 دقیقه

شهر هوشمند همان کلید واژه‌ای است که می‌تواند انقلاب جدیدی در زیست اجتماعی انسان در کره زمین ایجاد کند. اما این شهرها چه خدماتی قرار است به ما و آیندگان بدهند؟

۱. شهر هوشمند چیست؟

صبحت از چیستی و چرایی شهرهای هوشمند این روزها زیاد است. درباره چیستی شهرهای هوشمند همین بس که این شهرها، از فناوری‌های پیشرفته و راه‌حل‌های مبتنی بر داده برای افزایش کیفیت زندگی ساکنان شهر استفاده می‌کند. در واقع هدف از ایجاد شهر هوشمند، مصرف بهینه منابع و بهبود زندگی در شهر است و برای رسیدن به این اهداف از ابزارهایی مانند اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل داده‌ها استفاده می‌کند.

۲. شهر هوشمند چه مزایایی دارد؟

  • شهر هوشمند باعث مدیریت صحیح منابع و انرژی می‌شود. به عنوان مثال ما در شهرهای هوشمند با کمترین میزان هدرفت آب، برق و سایر انرژی‌ها مواجه هستیم و دیگر خبری از انرژی‌های تجدید ناپذیر و فسیلی نیست.
  •  ارتباط آسان یکی از مولفه‌های اصلی شهرهای هوشمند است. این ارتباط آسان بیشتر ناظر ارتباطات مخابراتی است.
  •  خدمات عمومی پیشرفته یکی از مزایایی است که خیلی‌ها از شهرهای هوشمند انتظار دارند. خطوط حمل و نقل ریلی مدرن و پاک که می‌تواند زندگی راحت‌تری را برای شهروندان ایجاد کند.
  •  حفاظت از محیط زیست یکی دیگر از مزیت‌های شهرهای هوشمند است. خصوصا آنکه در نظر داشته باشیم که کره زمین دهه‌ها و سال‌هاست که در معرض آسیب‌های متعددی از جمله گرمایش زمین قرار گرفته است.
  •  تصمیم‌گیری مبتنی بر داده یعنی آینده و چه شهرها هوشمند شوند و چه نشوند تصمیم‌گیری مبتنی بر داده آن چیزی است شرکت‌ها، برندها و نهادهای اقتصادی به سمت می‌روند و رفته‌اند.
  • توسعه اقتصادی یکی از ارکان مهم شهرهای هوشمند است.
  • افزایش امنیت یکی دیگر از فاکتورهایی است که شاید در شهرهای هوشمند بیش از سایر موارد به چشم بیایید. تصویر کنید، نظارت بر رفتارهای شهری چنان پیشرفت کند که سارقان و سواستفاده‌گران احساس نا امنی کنند!
  •  ارتقای کیفیت زندگی شهروندان بیش از آنکه یک مزیت باشد، یک هدف اصلی برای توسعه شهرهای هوشمند است.
  •  تاب‌آوری و انعطاف‌پذیری در برابر خطرات دیگر مزیت شهرهای هوشمند است. مفهوم تاب‌آوری شهرها زمانی حیاتی و مهم می‌شود که بدانیم شهرهای سنتی چقدر در مقابل خطرات آسیب پذیر هستند.
شهر هوشمند چه خدماتی را به ما می‌دهد؟ 6 نکته
تصویر بالا موقعیت احتمالی یک شهر هوشمند در کشور فیلیپین را نشان می‌دهد | بانکست

۳. در شهرهای هوشمند ما ابزارهای تعاملی زیادی داریم

در شهر هوشمند، شهروندان به تعامل و مشارکت به صورت فعال تشویق می‌شوند. از انواع پلتفرم‌های دیجیتالی، اپلیکیشن‌های موبایلی و شبکه‌های اجتماعی جهت تقویت ارتباط میان شهروندان و مسئولان استفاده می‌شود.

۴. در شهرهای هوشمند کیفیت زندگی بالایی داریم

ارتقای کیفیت زندگی ساکنان شهر، هدف اصلی طرح شهر هوشمند است. زمانی که دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی به آسانی صورت بگیرد، همه شهروندان از آموزش سطح عالی برخوردار باشند و امکانات فرهنگی و فضاهای تفریحی مهیا باشد می‌توان گفت که برنامه به سمت هوشمندسازی شهر پیش می‌رود.

به‌طور کلی ابتکارات شهر هوشمند برای ایجاد محیط‌های شهری پویا با تضمین رفاه شهروندان است.

۵. در شهرهای هوشمند حمل و نقل پاک داریم

سیستم حمل‌ونقل شهر هوشمند، سیستمی کارآمد است که ازدحام را کاهش داده و تحرک و ارتباط را افزایش می‌دهد. شبکه‌های حمل‌ونقل عمومی یکپارچه، مدیریت هوشمند ترافیک، راه‌حل‌های نوآورانه و تقویت زیرساخت‌های وسایل نقلیه الکتریکی نقش مهمی در تسریع و تسهیل جریان ارتباطی دارد.

۶. در شهرهای هوشمند مجموعه‌هایی از فناوری را کنار هم داریم!

یک شهر هوشمند متکی به ادغام یکپارچه فناوری‌های مختلف از جمله اینترنت اشیا، هوش مصنوعی (AI)، تجزیه و تحلیل داده‌ها و شبکه‌های حسگر است. این فناوری‌های به‌کار گرفته، تجزیه و تحلیل و انتشار سریع داده‌ها را امکان‌پذیر می‌سازد و به تصمیم‌گیرندگان این امکان را می‌دهد تا انتخاب‌های آگاهانه‌ای داشته باشند که نفع این تصمیم هم به خودشان برسد و هم به محیط اطراف.

از سویی دیگر، یکی از اصلی‌ترین ارکان شهر هوشمند، استفاده از داده‌ها برای جهت‌دهی به فرآیند تصمیم‌گیری است. جمع‌آوری داده‌ها بینش جدید و درستی را ارائه می‌دهد که در نهایت سبب می‌شود الگو و راهکار مفیدی برای مساله مورد نظر طراحی شده و اجرا شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *