فناوری‌ های جدید در سال 2023 به چه سمتی می‌روند؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

فناوری‌ های جدید در سال ۲۰۲۳ به کدام سمت می‌روند؟ گارتنر به عنوان یکی از مهم‌ترین شرکت‌های مشاور فناوری در دنیا، طی یک گزارش، ۱۰ روند پیش‌رونده فناوری در سال ۲۰۲۳ را معرفی کرده است.


گارتنر یک  شرکت پژوهشی و مشاوره در آمریکا است، که در حوزه پژوهش و  مشاوره فناوری اطلاعات فعالیت می‌کند و در بیش از ۸۵ کشور جهان فعال است. این فناوری‌‌ها همچنین کابردهای مهمی در حوزه بانکداری و خدمات بانکداری دیجیتال و هوشمند دارند.

فناوری امنیت دیجیتال، چالش مهم کسب‌وکارها

طبق گزارش گارتنر، در سال ۲۰۲۲، شرکت‌های زیادی دچار رخنه اطلاعات شدند و این رخنه صدمات بعضا غیر قابل جبرانی را به آنها تحمیل کرد. مساله‌ای که باعث شده در سال ۲۰۲۳ امنیت سایبری یکی از ترند‌های مهم در حوزه فناوری باشد.

در این حوزه یکی از نقاط امیدوار کننده، خدمات جدید هوش مصنوعی در حوزه امنیت سایبری است. که می‌تواند پیشرفت‌های مهمی را در سال ۲۰۲۳ پیش ببرد.

داده‌پردازی، موفق تر از همیشه

جمع‌آوری داده، بیگ‌دیتاها و روش‌های جمع‌آوری آنها سال‌هاست که از ترندهای مهم فناوری‌ها محسوب می‌شوند و حالا این سوال پیش‌ می‌آید که چطور باید از این داده‌ها استفاده کرد و بهره برد؟
پاسخ به این سوال ترند مهم فناوری‌ها در سال ۲۰۲۳ است. باز هم در این حوزه ردی از هوش مصنوعی دیده می‌شود. فعالان این حوزه امیدوارند روز به روز استفاده کاربردی از داده با استفاده از روش‌های هوش مصنوعی فراگیر‌تر شود.

AI TriSM و چگونگی اعتماد به هوش مصنوعی

هوش مصنوعی مرز‌های اخلاقی را در حفظ حریم خصوصی افراد رعایت می‌کند؟ پاسخ به این سوال و مسائل حول آن یکی از مهم‌ترین بحث‌های AI TriSM است.
این موضوع در سال ۲۰۳۰ با توجه به همه‌گیری بیشتر هوش مصنوعی ممکن است پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته باشد.

=====

فناوری

====

ابرهای صنعتی

ابر و پلتفرم‌های ابری، یکی از مهم‌ترین پیش‌ران‌های تحول دیجیتال در سال‌های اخیر بوده‌اند. ابر تا سال‌های اخیر بیش‌تر در حوزه خدمت دیجیتال بوده، اما از سال ۲۰۲۳ و بعد از آن می‌توان آن را به عنوان یک زیرساخت در نظر گرفت؟

به تکامل رسیدن پلتفرم‌های دیجیتال

شخصی‌سازی پلتفرم‌ها یکی از موضوعات مهم در حوزه پلتفرم‌های دیجیتالی است و به نظر می‌رسد این موضوع در آینده نزدیک پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای را داشته باشند.

بی‌سیم راه درازی در پیش دارد؟

خیلی‌ها اعتقاد دارند تکنلوژی بی‌سیم با توجه به کاربردهای زیادی که دارد، در سال‌های اخیر سرعت پیش‌رفت قابل توجهی را نداشته است.
ایا این تکنولوژی می‌تواند در سال ۲۰۲۳ پیشرفت داشته باشد؟

سوپر اپلیکیشن‌ها

شخصی‌سازی خدمات، در دنیای امروز تکنولوژی، نقش مهمی را ایجاد می‌کنند. در این حوزه، نقش سوپر اپلیکیشن‌ها نقش تقریبا واسط و مهمی را ایفا می کنند.
پیش‌بینی فعالان تکنولوژی، نشان می‌دهد این پلتفرم‌ها سال خوبی را در ۲۰۲۳ طی کنند.

هوش مصنوعی تطبیقی

هوش مصنوعی چگونه می‌تواند هوشمند‌تر از همشیه عمل کند؟ چگونه می‌توان بهره‌وری آنها را بالا برد؟ پاسخ به این سوال همان نقطه‌ای که فعالان این حوزه به دنبال تطبیق هرچه بیشتر این فناوری با کارکردهای بیشتر هستند.

متاورس

متاورس خیلی زود از موضوع بحث فعالان فناوری، به موضوع بحث مردم تبدیل شد. بسیاری از شرکت‌ها هنوز باور بالایی به نحوه استقبال گروه‌های مردمی از این فناوری ندارند اما همه‌گیری‌ بحث‌ها درباره این فناوری باعث می‌شود از کار آن به راحتی نگذریم.

تکنولوژی پایدار

در سال‌ ۲۰۳۰ طبق سنت چندساله فناوری، قرار است بیش‌تر شاهد ورود مصادیق آن در زندگی شخصی خود شویم؟ اما این ورود چقدر زندگی به نفع زندگی انسان بر روی کره زمین است؟
این موضوع کماکان محل بحث است و تلاش‌ها به سمت توسعه پایدار تکنولوژی می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *