ماجرای دارو‌ هایی که اقتصاد یک کشور را تکان دادند

زمان مطالعه: 3 دقیقه

اقتصاد دارو‌ در اقتصاد دانمارک معجزه بزرگی را ایجاد کرده است. شرکت دانمارکی نوونوردیسک یکی از برندهای مشهور دارو در دنیا زمینه‌ساز باعث رشد بالای اقتصادی این کشور شده است. اما چگونه؟

این دو داروی لاغری را حالا کمتر کسی است که نشناسد، اما افزایش رشد اقتصاد تحت تاثیر دو دارو فاکتور عجیبی نیست؟ حقیقت این است که نه! اما بررسی دلایل این پیشرفت اهمیت به سزایی دارد که در ادامه به آنها میپردازیم.

تأثیر اقتصادی این دو دارو‌ از طریق چندین مسیر ممکن است: صنعت داروسازی و تحقیقات و توسعه. برای مورد اول، این صنعت در دانمارک اهمیت زیادی دارد و شرکت‌هایی مانند نوونوردیسک در این صنعت فعالیت می‌کنند. در واقع توسعه و تولید داروهای موفق می‌تواند به ایجاد اشتغال و توسعه این صنعت کمک کند. موردی بعدی تحقیقات و توسعه است؛ ایجاد داروهای جدید نیاز به تحقیقات و توسعه دارد که ممکن است به نوآوری‌های علمی منجر شود و در نتیجه اقتصاد را تقویت کند.

نوونوردیسک؛ دومین شرکت سهامی ارزشمند اروپا

مهر تایید این ادعا گزارش نیویورک‌تایمز است. طبق این گزارش در طول چند هفته گذشته، ارزش بازار نوو نوردیسک از اندازه کل اقتصاد دانمارک بزرگ‌‌تر شده است. جهش قیمت سهام این شرکت باعث شده که پس از گروه کالاهای لوکس LVMH، به جایگاه دومین شرکت سهامی ارزشمند در اروپا ارتقا پیدا کند. سایه این شرکت بر اقتصاد دانمارک آنقدر گسترده شده است که اکنون اقتصاددانان درحال بحث و بررسی در مورد لزوم خارج کردن داده‌های نوو نوردیسک از آمارهای اقتصادی هستند. وضعیت به گونه‌‌ای پیش رفته است که اقتصاد این کشور به دو بخش عملکرد این شرکت و عملکرد بقیه مشارکت‌کنندگان در اقتصاد تقسیم شده است.

دارو‌

بدون این دارو‌ رشدی نداشتیم

به گفته جونز دان پترسون، مشاور ارشد آژانس ملی آمار دانمارک، دوسوم رشد سال گذشته اقتصاد دانمارک را می‌توان به صنعت دارو‌ نسبت داد. این تاثیر هنگامی برجسته‌‌تر می‌شود که تولید اقتصادی در سه ماه اول امسال را با سال قبل آن مقایسه کنیم که نشان می‌دهد بدون درنظر گرفتن صنعت دارو، تقریبا شاهد رشدی نبوده‌ایم. طی این دوره اقتصاد دانمارک 9/ 1درصد رشد کرده است که 7/ 1واحد درصد آن مربوط به بخش دارو بوده است.  دانمارک مرکز شرکت‌های داروسازی است، اما نوو نوردیسک به مراتب از سایر داروسازان دانمارکی جلو افتاده است، به طوری‌ که درآمد سال گذشته آن 10 برابر دومین شرکت دارویی دانمارک بوده است.

رشد اقتصادی به رشد اشتغال منجر شد؟

سود نوو نوردیسک به پشتوانه تقاضای بالا برای این دارو‌ در نیمه اول سال جاری با 45درصد رشد به 7/ 5میلیارد دلار رسید. استقبال آن‌قدر بالا بوده است که به‌رغم افزایش سرعت تولید، این شرکت به‌سختی توانایی تامین تقاضا را دارد و ذخایر آن نیز در آمریکا تحلیل رفته است. اقتصاددانان آژانس آمار دانمارک هنگام تحلیل داده‌های تولید ناخالص داخلی سه‌ماهه چهارم سال 2022 شروع به بررسی دقیق تاثیر صنعت دارو‌ کردند و متوجه اثر مهم آن بر اقتصاد شدند.

پرواز اقتصاد دانمارک با دارو

به گفته پترسون، گزارش جامع آژانس آمار دانمارک برای سه‌ماهه دوم برای اولین بار شامل بخش ویژه‌ای در رابطه با تاثیر صنعت داروسازی بر اقتصاد خواهد بود. به گفته او، گرچه صنعت داروی دانمارک به رهبری نوو نوردیسک نقش عمده‌ای در رشد اقتصادی داشته است، با‌این‌حال معادل آن بهبود سطح اشتغال مشاهده نشده است. در پنج سال گذشته، این صنعت 4/ 3واحد درصد به رشد اقتصادی دانمارک افزوده است، اما تنها 1/ 0واحد درصد به رشد اشتغال کمک کرده است، که نشان می‌دهد تفکیک بیشتر داده‌های اقتصادی می‌تواند مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *