HTTPS چیست؟ | 4 نکته درباره شاه کلید خرید اینترنتی امن

زمان مطالعه: 3 دقیقه

==============================

HTTPS چیست؟ درباره این پروتکل چه می‌دانید؟ خرید اینترنتی بیش از گذشته وارد سبک زندگی ما شده است. اما امنیت این خرید‌ها یکی از فاکتورهای بسیار مهم است. در این مطلب ما یکی از مهم‌ترین شاه کلید‌های خرید اینترنتی امن را معرفی می‌کنیم.

آمارهای رسمی در ایران و در سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد، بیش از ۹۰ هزار فروشگاه رسمی و دارای مجوز اینترنتی در ایران در حال فعالیت هستند که روز به روز فعالیت آنها در حال گسترش است. فروشگاه‌هایی که تا پیش از سال ۱۳۹۹ یعنی پیش از همه‌گیری ویروس کرونا تعداد آنها حدود ۲۰ هزار فروشگاه دارای مجوز رسمی بود و این آمار نشان از فراگیری خرید اینترنتی در ایران دارد.

آمارهایی از وضعیت خرید اینترنتی در جهان

طبق گزارش‌های رسمی صندوق بین المللی پول، در سال ۲۰۱۶، ۱.۶۶ میلیارد نفر اقدام به خرید اینترنتی کرده بودند و این عدد به معنای جمعیت خرید کنندگان آنلاین بود.اما درباره سرعت رشد خرید اینترنتی در جهان همین بس که آمار ۱.۶۶ میلیارد نفر در سال ۲۰۱۶ به عدد ۲.۱۴ میلیارد نفر خریدکننده آنلاین در سال ۲۰۲۱ رسیده است.
اما این فراگیری همزمان بازار برخی سو استفاده‌ها را هم داغ کرده است. به همین دلیل ضروری است با پروتکل‌های امنیتی در زمان خرید اینترنتی آشنا شوید. یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام خرید اینترنتی باید به آن توجه کنید، پروتکل HTTPS است. حالا این سوال پیش می‌آید که HTTPS چیست؟

——————————————————————————————————

HTTPS چیست؟
HTTPS یک پروتکل امن است که برای رمزگذاری داده های منتقل شده بین مرورگر شما و سرور وب سایتی که به آن مراجعه می‌کنید استفاده می شود

===============================

HTTPS چیست؟

HTTPS یک پروتکل امن است که برای رمزگذاری داده های منتقل شده بین مرورگر شما و سرور وب سایتی که به آن مراجعه می‌کنید استفاده می شود.یک نکته مهم درباره این پروتکل این است که نماد HTTPS با نماد قفل قابل رویت است. شما می توانید نماد HTTPS را در ابتدای نام دامنه در نوار جستجوی مرورگر خود مشاهده کنید و با کلیک بر روی آن می توانید اطلاعات مفیدی را دریافت کنید.
نام این پروتکل امنیتی Transport Layer Security (TLS) است که هنوز در دنیا با نام SSL یا Secure Sockets Layer شناخته می شود. این پروتکل مخفف: Hyper text transfer protocol secure

HTTPS چگونه خرید اینترنتی ما امن می‌کند؟

پس از پاسخ به این سوال که HTTPS چیست؟ سراغ نکات بعدی می‌رویم. درباره خرید اینترنتی امن نکات متعددی وجود دارد، اما متخصصان امنیت در ایران روی یک گزینه بیش از سایر گزینه‌ها تاکید دارند.  یکی از شاه‌کلید‌های خرید امن توجه به پروتکل HTTPS در هنگام خرید است.
سیستم پرداخت الکترونیکی همه بانک‌ ها در ایران از SSL و روش‌های مطمئن رمزنگاری برخودار است. و فقط کافی است هنگام انتقال به صفحه پرداخت در فروشگاه‌های اینترنتی  دقت کنید که  در نوار آدرس اینترنتی صفحه پرداخت بانک، نماد یک قفل با عبارت //:HTTPS درج شده باشد.


 پس از آن  حتما به آدرس اینترنتی درگاه بانک مربوطه توجه و آن را چک کنید و از صحت آن مطمئن شود.
 در غیر این صورت آن صفحه پرداخت جعلی است و قصد به سرقت بردن اطلاعات کارت بانکی شما را دارد.

HTTPS چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *