BNPL چیست؟ | الان بخر، بعدا پرداخت کن! | 3 نکته

زمان مطالعه: 2 دقیقه

BNPL چیست؟ راهکار «اکنون بخر بعداً پرداخت کن (BNPL)» که با سرکلمه‌های Buy Now Pay Later ساخته می‌شود، روشی جذاب در پرداخت است که در چند سال اخیر به یکی از روندهای اصلی پرداخت کسب‌وکارهای آنلاین بزرگ دنیا تبدیل شده است.

BNPL چیست؟

این خدمات در لحظه خرید، اعتباری برای کاربر فراهم می‌کند که کاربر بتواند آن را طی یک یا چند قسط در آینده پرداخت کند اما مزایای دیگری هم دارد:

  • مبلغ پایین‌تر در مقایسه با سایر اعتبارها
  • دوره کوتاه‌تر بازپرداخت (حداکثر ۴ ماه)
  • سود و کارمزد کمتر
  • بدون نیاز به وثیقه و ضامن با استفاده از اعتبار سنجیتفاوت BNPL با خرید اقساطی چیست؟

بعد از پاسخ به این سوال که BNPL چیست؟ به سراغ تفاوت آن با خرید اقتصاد می‌پردازیم. تفاوت اصلی BNPL با خرید اعتباری و اقساطی در تعداد، مبلغ اقساط و سبد خرید است. اما در روش BNPL کاربر در لحظه خرید و در کمترین زمان (کمتر از ۱ دقیقه)، اعتبار مورد نظر خود را دریافت و طی مدت زمان کوتاه‌تری (۱ تا ۴ ماه)، آن را تسویه می‌کند.

شرکت تحقیقاتی C+R Research به تازگی گزارشی درمورد خدمات BNPL ارائه کرده که نشان می‌دهد ۵۱ درصد کاربران این خدمات در دوران همه‌گیری کرونا با آن آشنا شده‌اند.

BNPL چیست؟ چه کابردی دارد؟ الان بخر بعدا پرداخت کن
BNPL چیست؟ الان بخر بعدا پرداخت کن
کرونا محرک BNPL شد

در سال‌های اخیر شرایط اقتصادی جامعه و پاندمی کرونا در کل دنیا، استقبال از روش‌های خرید اعتباری از جمله BNPL را به شدت افزایش داده است. درحال‌حاضر در دنیا تعداد تراکنش سالانه‌ای که روی مدل‌های BNPL انجام می‌شود، نسبت به کارت‌های اعتباری دو برابر شده است.

با رونق گرفتن بازار تجارت الکترونیک و البته همه‌گیری کووید۱۹ در چند سال اخیر، افزایش سهم فروش آنلاین در بازار خرده‌فروشی، زمینه را برای راهکارهای خلاقانه در صنعت پرداخت مناسب‌تر کرد. BNPL یکی از همین روش‌هاست. 

تحقیقات درباره BNPL چه می‌گویند؟

شرکت تحقیقاتی C+R Research به تازگی گزارشی درمورد خدمات BNPL ارائه کرده که نشان می‌دهد ۵۱ درصد کاربران این خدمات در دوران همه‌گیری کرونا با آن آشنا شده‌اند. به گفته آنها «راحتی در استفاده و از سوی دیگر افزایش خرید آنلاین مردم را به سمت این خدمات سوق داده است.»

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که سادگی استفاده از خدمات BNPL یکی از دلایل شهرت این خدمات است. ۴۵ درصد از کاربران BNPL می‌گویند استفاده از این خدمات در مقایسه با کارت‌های اعتباری ساده‌تر است و ۴۴ درصد هم انعطاف‌پذیری را دلیل استفاده از این خدمات می‌دانند.

کولین کزارنکی، از مجریان این تحقیق، می‌گوید: «اگر کارت اعتباری داشته باشید، آخر ماه باید یک حداقل هزینه‌ای را پرداخت کنید اما در خدمات الان بخر بعدا پرداخت کن، می‌توانید از گزینه ۳، ۵ یا ۱۲ ماهه استفاده کنید. می‌توانید پرداخت را به روش‌های مختلفی که برای شما مناسب است انجام دهید.»

کیسی مرولا، مدیر مسئول شرکت مشاوره اسنچر معتقد است حساب و کتاب ذهنی در این روش برای یک سری مشتریان ساده‌تر است.

او می‌گوید: «مردم احساس می‌کنند کنترل بیشتری روی پرداخت‌های خود دارند… موضوع خرید مشخص است و بعد از مدتی هزینه را پس می‌دهید و تمام. این موضوع به مردم کمک می‌کند هزینه‌های خود را بیشتر کنترل کنند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *